Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički raspisala je za 26. oktobar izbore za članove nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Srbiji. Na neposrednim izborima članove saveta će birati 17 nacionalih manjina, dok će četiri manjine birati svoje predstavnike putem elektorske skupštine. Preko nacionalnih saveta pripadnici nacionalnih manjina ostvaruju svoje ustavno pravo na kulturnu samoupravu koja se odnosi na kulturu, informisanje, upotrebu jezika i obrazovanje.
Na izborima će biti izabran 21 nacionalni savet manjina, a uslove za neposredne izbore zadovoljava 17 nacionalnih manjina, dok će elektorskim izborima biti izabrano četiri nacionalne manjine – poljska, makedonska, crnogorska i hrvatska, rekla je 26. avgusta Udovički novinarima u Vladi Srbije.
Ukupno tri manjine neće izaći na izbore – turska, ruska i Goranci, koji ne žele da budu smatrani nacionalnom manjinom.
Da bi nacionalna manjina ostvarila mogućnost za direktne izbore, nužno je da je se u birački spisak upisalo 40% ukupnog broja građana koji su se na popisu stanovništva 2011. godine izjasnili kao pripadnici neke nacionalne manjine.
Kako je ranije najavljeno, nakon raspisvanja izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina posebni birački spiskovi ponovo će biti otvoreni za upisivanje za one koji to nisu učinili i trajaće do 10. oktobra. Potom će spisak biti dostavljen Republičkoj izbornoj komisiji.
Romi ispunili usov za direktne izbore
Ministarka je izrazila zadovoljstvo jer će na izborima učestvovati i Romi i to na neposrednim izborima, kao i nadu da će bošnjačka zajednica prevazići međusobne razlike.
“Veliko nam je zadovoljstvo i zbog toga smo do zadnjeg časa pomerali zaključivanje biračkih spiskova da je romska nacionalna manjina uspela da zadovolji uslov da ima više od 40% upisanih birača u odnosu na broj onih koji su se izjasnili kao Romi na poslednjem popisu. U birački spisak upisan je 59.051 Rom”, rekla je Kori Udovički.
Podsetila je da manjine preko nacionalnih saveta mogu da ostvare svoje ustavno pravo na kulturnu samoupravu, koje se odnosi na kulturu, informisanje, upotrebu jezika i obrazovanje.
“Nacionalni saveti su uređeni zakonom, kako se biraju i koji su njihovi delokruzi, i tu postoji problem jer je Ustavni sud krajem prošle godine odredio da taj zakon ima nekih neustavnih aspekata koji su odmah stavljeni van snage, ali mi ćemo morati da taj zakon stavimo na sto posle izbora i rešavamo otvorena pitanja”, rekla je Kori Udovički.
Kako je 23. avgusta rekao za Betu državni sekretar u Ministarstvu za državnu upravu i lokalni razvoj Ivan Bošnjak, RIK je preporučio da se istog dana održe izbori i za elektronske skupštine i direktni na preko 700 izbornih mesta širom Srbije.
Uređeniji izborni sistem
Udovički je 26. avgusta istakla je da će izbori za nacionalne savete proteći na uređeniji način i bez ranijih nedorečenosti, a sprovešće ih Republička izborna komisija.
Prema izmenama Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina koje su usvojene 23. maja, Republička izborna komisija biće vrhovni organ za sprovođenje neposrednih izbora za savete nacionalnih manjina.
Prethodno je vrhovni organ za sprovođenje neposrednih izbora bila Centralna izborna komisija, koju je imenovao resorni ministar, a kao problem se javilo pitanje stručnosti takvog tela.
Mandat izabranih saveta biće četiri godine.
Ministarstvo će raspustiti nacionalni savet ako nov saziv ne bude konstituisan u roku do 30 dana od utvrđivanja konačnih rezultata izbora. Prvi saziv nacionalnog saveta dužan je da donese svoj statut u roku od 10 dana od dana konstituisanja.
Izmene zakona donete u maju, kako je najavljivano, trebalo bi da doprinesu depolitizaciji tih saveta.
Transparentnost Srbija ukazala je u maju da se izmene zakona ne bave finansiranjem kampanje za izbore i učešćem javnih funkcionera i organa vlasti u ovom izbornom procesu.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar