Obuka “Podrška školama u izradi IOP-a” realizovana je 1. i 2. jula 2018. godine u prostorijama Nacionalne asocijacije roditelja i nastavnika (NARNS).
Učesnici/ce obuke bili su članovi MIO koji imaju bogato iskustvo u pružanju podrške obrazovnim ustanovama za rad sa decom kojoj je potrebna dodatna podrška, kao i autori nagrađenih primera dobre prakse. Obuci je prisustvovalo ukupno 27 učesnika, od čega 11 nastavnika (4 učiteljice i 7 predmetnih nastavnika/ca), 7 stručnih saradnica, 4 prosvetne savetnice , 2 republičke prosvetne inspektorke, predstavnica Inicijative za inkluziju VelikiMali, predstavnica Grupe za obrazovanje manjina, socijalnu inkluziju i zaštitu od nasilja i diskriminacije MPNTR i predstavnica UNICEF-a.
Realizovana obuka je imala za cilj unapređivanje kompetencija članica MIO i koordinatora za IO u ŠU za podršku školama u izradi IOP-a.
Ishodi obuke su:
- Učesnici su postavili kriterijume za analizu kvaliteta IOP dokumenta i unapredili veštine procene kvaliteta IOP-a;
- Upoznati su sa rezultatima istraživanja analize IOP-a u specijalnim i redovnim školama;
- Sagledali su delotvornost saradnje nastavnika i roditelja učenika iz osetljivih grupa u planiranju i realizovanju podrške, a posebno u rešavanju kriznih situacija kod učenika.
- Sagledali su važnost uloge nastavnika/škole u iniciranju i održavanju saradnje sa roditeljima.
- Unapredili su veštine izrade pedagoškog profila, planiranja mera za otklanjanje fizičkih i komunikacijskih prepreka i plana aktivnosti.
- Unapredili su veštine u planiranju časa koji obezbeđuje da svi učenici učestvuju u zajedničkim aktivnostima.
Obuka je realizovana u okviru projekta Unapređivanje obrazovanja u Srbiji kroz jačanje kompetencija Mreže podrške inkluzivnom obrazovanju i drugih zaposlenih za inkluzivno obrazovanje, koji sprovodi Mreža podrške inkluzivnom obrazovanju (MIO) u saradnji sa Grupom MOST, a u partnerstvu sa UNICEF-om, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju sa ciljem poboljšanje kvaliteta podrške deci koje pružaju obrazovne ustanove i unapređivanje inkluzivnog obrazovanja kroz horizontalno učenje, obuke i edukativni materijal.
Preuzeto sa: www.mrezainkluzija.org
Napiši komentar