Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Regionalna konferencija „Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu”

Objavljeno 05.06.2018.

The Future of the Welfare StateU Beogradu se od 6. do 8. juna 2018. godine održava regionalna konferencija „Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu“.

Preko 200 ključnih aktera sa Zapadnog Balkana i iz država članica EU, razvojnih partnera, organizacija civilnog društva, predstavnika akademske zajednice, socijalnih partnera i dr. okupiće se na skupu u Beogradu kako bi zajedno radili na uobličavanju regionalne agende države blagostanja.

Trodnevni skup će obuhvatiti 4 panel diskusije i 13 tematskih radnih grupa posvećenih specifičnim aspektima pitanja države blagostanja. Pored toga, konferencija će pokrenuti dve regionalne inicijative koje će dalje raditi na unapređivanju države blagostanja u regionu: Inicijativu za unapređeno upravljanje u socijalnom sektoru na Zapadnom Balkanu i Inicijativu za politike budućnosti države blagostanja.

Regionalna konferencija “Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu” predstavlja okosnicu istoimene inicijative koju je pokrenula grupa nezavisnih istraživačkih organizacija i istraživača/-ica iz zemalja Zapadnog Balkana u cilju ostvarivanja zajedničkog uticaja u oblastima od značaja za državu blagostanja u regionu.

Izazovi sa kojima se suočavaju države blagostanja na Zapadnom Balkanu su veliki, delimično specifični i još izraženiji u odnosu na razvijenije zemlje. Siromaštvo i rizik od siromaštva u državama Zapadnog Balkana su na visokom nivou za evropske prilike. Većina zemalja ima veoma nizak bruto domaći proizvod, nepovoljnu socijalnu situaciju, visoku nezaposlenost i neadekvatne ishode u sferi obra­zovanja i zdravstva, te neefikasnu izvršnu vlast i administraciju. Regionalno specifične izazove predstavljaju visoka emigracija, ve­liki udeo dugotrajne nezaposlenosti, kao i rasprostranjena siva ekonomija. U budućnosti može da se očekuje da će na države blagostanja posebno da utiču i intenziviranje promena u strukturi domaćinstva i ubrzanje evropskih integracija. Regionalna inicijativa nastoji da pruži dodatni doprinos tako što će uticati na postojeće procese usmerene na održive reforme u regionu, kao što su ekonomsko upravljanje i programi ekonomskih reformi, proces pregovora o pristupanju EU, programi reformi politike zapošljavanja i socijalne politike. Jedan od ciljeva je unapređenje socijalne dimenzije evropskih integracija na Zapadnom Balkanu.

Budući da su pred državama Zapadnog Balkana brojne prepreke i izazovi koji zahtevaju jasno usmeren društveni odgovor, ideja regionalne inicijative je da stvori prostor za dugotrajnije promišljanje i ciljano delovanje kroz godišnje regionalno okupljanje najistaknutijih istraživača/-ica i lidera/-ki u društvu. Kao deo regionalnog participativnog procesa, godišnja konferencija “Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu” daće smernice kako da istraživači/-ice u društvenim naukama podrže kreatore/-ke politika u stvaranju održive socijalne politike usmerene na potrebe ugroženih grupa. Ovako zamišljena, regionalna konferencija predstavlja značajan mehanizam i kanal za delovanje, sa vizijom da postane najrelevantniji događaj posvećen pitanjima države blagostanja u ovom delu sveta.

Kliknite da preuzmete program Konferencije (.pdf).

Više informacija o konferenciji i regionalnoj inicijativi potražite na sajtu futureofthewelfarestate.org.

Događaj možete pratiti na Facebook strani i Twitter profilu Regionalne inicijative, a svi materijali sa konferencije biće dostupni na sajtu futureofthewelfarestate.org.

Regionalnu inicijativu i konferenciju „Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu“ podržavaju: UNDP SerbiaPERFORMILOUNICEF SrbijaRegional Cooperation Council – RCC i Fondacija za otvoreno društvo Srbija.

Preuzeto sa: csp.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]