Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je 30. marta da u Srbiji i dalje postoji diskriminacija Roma, i pozvala zemlje u regionu da zajedno rade na integrisanju i poboljšanju položaja romske zajednice.
Mihajlović, koja je sa generalnim sekretarom Saveta za regionalnu saradnju Goranom Svilanovićem potpisala Memorandum o osnivanju i radu Akcionog tima za integraciju Roma do 2020. godine, istakla je da je tim dokumentom predviđeno i osnivanje regionalne kancelarije u Beogradu.
Ona je istovremeno upozorila na to da je diskriminacija Roma u Srbiji vidljiva, i poručila da se mora raditi na njenom iskorenjivanju.
Vlada Srbije je čvrsto opredeljena da, kao i u ostalim segmentima regionalne saradnje, zajednički radi na poboljšanju položaja romske zajednice, ukazala je Mihajlović.
Prema njenim rečima, u našoj zemlji treba da se mnogo toga uradi u oblasti obrazovanja i zdravstvene zaštite za Rome, kao i da se zajedno sa drugim državama u regionu ulože napori u smanjenje siromaštva i tenzija između romskih i neromskih naselja.
Mihajlović je navela da je uspostavljen geografski informacioni sistem i detektovano 536 romskih nasilja, kao i da je usvojena Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Srbiji od 2016. do 2025. godine.
Ona je objasnila da će sedište regionalne kancelarije biti u Beogradu, i izrazila uverenje da će zajednički napori dati rezultate, i to ne zato što je to važno za EU, već je to od značaja za život u ovom delu Evrope.
Vrednost projekta, koji finansiraju Evropska unija i Fondacija za otvoreno društvo, iznosi 1,8 miliona evra.
Svilanović je, ocenivši da je Dekada Roma okončana skromnim rezultatima, naveo da je postignut određeni napredak, ali da i u zemljama koje se pridružuju EU i u samoj Uniji postoji veliki broj problema koji se odnose na nivo integrisanosti i uključenosti Roma.
On je istakao da je postignut dogovor o tome da se mnogo više radi na tom pitanju, koje će biti jedan od kriterijuma u procesu priključivanja Evropskoj uniji.
Kada se bude otvaralo Poglavlje 23, vodiće se računa i o ispunjenosti tog kriterijuma, rekao je Svilanović.
Prema njegovim rečima, u regionalnoj kancelariji će raditi tim od četvoro ljudi, a njihov posao biće koordinacija napora u regionu u razmeni iskustava i primeni rešenja.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar