Službenici za statistiku tržišta rada iz nacionalnih službi za zapošljavanje privreda zemalja Zapadnog Balkana usaglasili su skup kvantitativnih pokazatelja za “benchmarking” analizu nacionalnih službi na sastanku u Skoplju, organizovanom pod okriljem Saveta za regionalnu saradnju (Regional Cooperation Council – RCC), “Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP)” i Međunarodne organizacije rada (MOR). Dogovoreni skup zajedničkih kvantitativnih pokazatelja treba analizirati kako bi se identifikovale dobre prakse i poboljšalo zajedničko učenje zasnovano na rezultatima.
“Sastanak je bio usredsređen na kvantitativne pokazatelje, kao jedan set koji bi se koristio za prikupljanja i procenu podataka koji za cilj imaju smanjenja nezaposlenosti. Već postoji dogovor o određenom broju podataka ove vrste koji treba analizirati: prelazak sa nezaposlenosti u zaposlenost prema polu, starosnoj grupi i nivou kvalifikacija; broju ljudi koji prelaze iz statusa nezaposlenog u status zaposlenog i obrnuto na osnovu podataka NSZ-a ili drugim izvorima; zapošljavanje u roku od 6 do 12 meseci i praćenje priliva/odliva nezaposlenih lica u registru. Konačna lista će se podeliti kancelarijama nacionalnih službi Zapadnog Balkana radi odobravanja “, objasnio je Nand Shani, vođa tima ESAP projekta.
Valli Corbanese, ekspertkinja MOR-a, proširila je temu dodajući da analiza kvantitativnih podataka nacionalnih službi za zapošljavanje zahteva pažljivo razmatranje u smislu osiguranja harmonizovanih standarda i validacije podataka za uporedive ishode. Predstavnici službi su sarađivali sa stručnjacima RCC-a i MOR-a radi usavršavanja definicija i procedura za procenu odabranih pokazatelja i dodatne relevantne i dostupne indikatore, uključujući indikatore vezane za kontekst koji uzimaju u obzir razlike u nacionalnim institucionalnim okruženjima i ekonomskim uslovima.
“Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP)”, čija je implementacija započela u martu 2016. godine i trajaće 3 godine, predstavlja regionalni projekat koji finansira Evropska komisija, a zajednički implementiraju RCC i MOR u zemljama Zapadnog Balkana. Projekat ima za cilj jačanje regionalne saradnje i institucionalnih kapaciteta nacionalnih službi, organizacija poslodavaca i radnika, omogućavajući im da razvijaju i efikasno sprovode reforme u oblasti tržišta rada i socijalne politike u procesu pridruživanja EU.
Izvor: www.rcc.int
Napiši komentar