Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Rezolucija 1325: javni poziv za dostavu sugestija na Nacrt Nacionalnog akcionog plana

Objavljeno 19.05.2016.

Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom - logoKancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije, Ministarstvo omladine i sporta i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju – Misija OEBS-a u Srbiji (OEBS) pozivaju zainteresovane predstavnike/ce organizacija civilnog društva da učestvuju u elektronskoj javnoj raspravi koja je sastavni deo konsultativnog procesa koji se sprovodi u periodu od 11. do 30. maja 2016. godine, i pošalju svoje komentare i sugestije na Nacrt Nacionalnog akcionog plana za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – Žene, mir i bezbednost u Republici Srbiji (2016-2020) (u daljem tekstu: NAP 1325 SB UN).

Rezolucija 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – Žene, mir i bezbednost (u daljem tekstu: Rezolucija 1325 SB UN), koja je usvojena 31. oktobra 2000. godine, jedna je od najvažnijih rezolucija svetske organizacije u oblasti mira i bezbednosne politike. Ova rezolucija naglašava posledice oružanih sukoba na žene i devojke i važnost uloge žena u izgradnji mira i postkonfliktnom oporavku zemlje. Tim povodom, Vlada Republike Srbije je 23. decembra 2010. godine, usvojila Nacionalni akcioni plan za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – Žene, mir i bezbednost u Republici Srbiji (2010-2015).

Nakon petogodišnjeg uspešnog sprovođenja Nacionalnog akcionog plana, na predlog Ministarstva odbrane, kao ovlašćenog predlagača, Vlada Republike Srbije je 25. decembra 2015. godine donela odluku o obrazovanju Radne grupe za izradu Nacionalnog akcionog plana za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – Žene, mir i bezbednost u Republici Srbiji (2016-2020) (u daljem tekstu: Radna grupa). Radi usmeravanja rada Radne grupe, Politički savet Vlade je doneo Smernice za izradu Nacionalnog akcionog plana za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – Žene, mir i bezbednost u Republici Srbiji (2016-2020), a Radna grupa je izradila Nacrt tog dokumenta.

Proces javnih konsultacija o Nacrtu NAP 1325 SB UN, na molbu Radne grupe i Ministarstva odbrane, realizuje Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta, Misijom OEBS-a u Srbiji, kao i organima lokalne samouprave uz podršku Stalne konferencije gradova i opština Srbije.

Paralelno sa elektronskom javnom raspravom, održaće se i konsultativni sastanci sa organizacijama civilnog društva u pet gradova u Republici Srbiji, dok je finalna rasprava planirana u Beogradu, 10. juna 2016. godine.

Vaše komentare i sugestije na odgovarajućem obrascu koji možete preuzeti ovde, pošaljite na e-adresu: vladimir.pasajlic@civilnodrustvo.gov.rs do 30. maja 2016. godine.

Više informacija potražite na www.civilnodrustvo.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]