Na poziv organizacija civilnog društva članovi Evropskog parlamenta podržali su Rodrigez izveštaj o potrebi osnaživanja kroz obrazovanje devojčica u EU na plenarnom glasanju održanom 8. septembra ove godine.
Ovaj izveštaj predlaže uvođenje mera kojim bi se osiguralo da svi nacionalni obrazovni sistemi promovišu rodnu ravnopravnost i pomognu razvijanje veština devojčica, kako bi kao krajnji cilj pospešili njihov lični i profesionalni razvoj.
Pored jednakog pristupa obrazovanju za devojčice i dečake, bez obzira na njihov socioekonomski status, kulturno poreklo ili religiju, ovaj Izveštaj poziva države članice da implementiraju edukativne mere u cilju:
- Da se utiče na borbu protiv rodnih stereotipa (u medjima, reklamama, udžbenicima, itd.) koji se često reflektuju na sliku koju devojčice i dečaci razvijaju o sebi, zdravlju, sticanju veština i profesionalni život.
- Da se podstaknu i devojčice i dečake da interesovanja izvan onih koja su im stereotipno dodeljena.
- Da se obrazuje za ravnopravnost, da se razvije samopouzdanje i samostalnost u donošenju odluka i kod devojčica i kod dečaka.
- Da se edukuje o seksualnosti i vezama koje su zasnovane na jednakosti, rodnoj osvešćenosti. Da kurikulumi budu prilagođeni uzrastu i pruže informacije koje su im potrebne kako bi se donosileli prave odluke i sprečili neželjena trudnoća, smrtnost majka i deteta na porođaju, kao i suzbile seksualno prenosive bolesti.
- Da se razvija svest devojčica i devojaka da imaju kontrolu nad svojim telima.
- Da se prati homofobično i transfobično zastrašivanje i diskriminacija na osnovu rodnog ili seksualnog identiteta.
Osiguran pristup obrazovanju devojčica više nije dovoljan. Potrebno je javno obrazovanje koje mora da pomogne u tome da devojčice i devojke postanu samostalne građanke koje u potpunosti uživaju u svojim socijalnim, ekonomskim, kulturnim i političkim pravima. Obrazovanje mora da bude efikasno sredstvo koje pomaže i devojčicama i dečacima da stvore karijeru koju žele i da imaju slobodu izbora u profesionalnom, ali i seksualnom životu.
Izvor: www.emins.org
Napiši komentar