Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva izradio je predlog šeme pomoći za najugroženije stanovništvo u procesu digitalizacije zemaljske televizije. Šemom pomoći država treba da pomogne ugroženim grupama stanovništva da ostvare svoje pravo na informisanje u procesu digitalizacije i spreči njihovu marginalizaciju i socijalnu isključenost.
U Ženevi je 2006. godine održana Regionalna konferencija o radio-komunikacijama Međunarodne unije za telekomunikacije. Tom prilikom potpisan je međunarodni sporazum o uspostavljanju digitalnog i gašenju analognog emitovanja radio i televizijskog signala zemaljskim putem do leta 2015. godine.
Republika Srbija, kao jedna od zemalja potpisnica ovog sporazuma, obavezala se da će sprovesti digitalizaciju zemaljske televizije u predviđenom roku, usvajanjem Strategije za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa u Republici Srbiji. Strategijom se definiše okvir za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa i predviđa se realizacija šeme pomoći.
Prelazak na digitalno emitovanje zemaljske televizije (digitalna tranzicija) podrazumeva da svako domaćinstvo koje zavisi isključivo od zemaljskog prenosa treba da nabavi, ugradi i uspešno upotrebljava adekvatnu digitalnu prijemnu opremu. Zbog različitih socio-ekonomskih faktora (siromaštvo, zdravstvena ograničenja, geografski položaj, itd) određene grupe stanovništva su onemogućene da nabave, ugrade i uspešno upotrebljavaju novu opremu i smatraju se ugroženim u prosecu digitalne tranzicije.
Kako bi se grupama stanovništva koja se nalaze pod izraženim rizikom od socijalne isključenosti pomoglo da ostvare svoje pravo na informisanje bez obzira na različite faktore koji mogu uzrokovati njihovu socijalnu isključenost, države često kroz razlitičite modele finansiranja ili kofinansiranja subvencionišu prelazak na digitalno emitovanje za ova domaćinstva.
Ovakve državne intervencije, odnosno modeli finasiranja ili kofinansiranja u digitalnoj tranziciji nazivaju se šemama pomoći. Cilj šema pomoći u ovom slučaju jeste da se doprinese osiguranju socijalne i regionalne kohezije i spreči socijalna isključenost ovih grupa stanovništva.
Nizak standard života, praćen visokim učešćem cene adaptera za prijem digitalnog signala (STB uređaj) u prihodima ugrožene populacije, relativno nerazvijen sistem socijalne zaštite i izraženo siromaštvo staračkih domaćinstava u ruralnim oblastima moraju biti uzeti u obzir prilikom osmišljavanja šeme pomoći u Srbiji.
Efikasna, a obuhvatna šema pomoći trebalo bi da bude usmerena na domaćinstva ugrožena po nekoliko osnovnih kriterijumima (materijalni, zdravstveni i starosni), i da im shodno njima pruži neki od oblika pomoći (subvencije STB uređaja ili tehničke pomoći prilikom njegove instalacije).
U saradnji sa Ministarstvom spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, pripremljen je predlog tri modela podrške, koji se razlikuju prema obuhvatu ugroženih grupa.
Preporučuje se primena socijalno-inkluzivnog modela, koji najsveoubhvatnije pruža finansijsku pomoć prilikom kupovine STB uređaja niže navedenim tipovima domaćinstava u Srbiji, kao i tehničku pomoć starijim licima i osobama sa invaliditetom. Troškovi ovog modela kreću se između 9,3 do 11,9 miliona evra u zavisnosti od scenarija iskorišćenosti šeme pomoći.
Ovaj model obuhvata podršku:
– domaćinstvima primaocima novčane socijalne pomoći, dečijeg dodatka i dodatka za tuđu negu i pomoć,
– domaćinstvima sa statusom najugroženijih izbeglih i interno raseljenih lica,
– staračkim domaćinstvima na selu (svi članovi stariji od 65 godina),
– primaocima niskih penzija.
Socijalno-inkluzivan model, iako fiskalno i administrativno najzahtevniji jedini je koji uspeva da ravnopravno uključi sve ugrožene grupe i podrži digitalnu tranziciju. Ovaj model je najefikasniji u pogledu povećanja efikasnosti digitalne tranzicije, jer će skoro sve ranjive grupe biti pomognute. Subvencija pri kupovini STB uređaja bi bila ponuđena svim pripadnicima ugroženih grupa, a tehnička pomoć bila ponuđena samo starijima od 65 godina i primaocima tuđe nege i pomoći.
Ovaj model je, sa aspekta socijalne politike, najkompletniji jer zadovoljava potrebe mnogih ugroženih grupa. S druge strane je organizaciono najkomplikovaniji, i zahteva veća finansijska sredstva u odnosu na druge modele. Ovim modelom bi se obezbedilo da primaoci niskih penzija u gradskim sredinama koji trenutno prate televiziju putem kabla imaju mogućnost da pređu na zemaljski prijem i tako smanje troškove kućnog budžeta.
Osmišljavanje i realizacija šeme pomoći je kompleksna i multidisciplinarna aktivnost, koja zahteva angažman stručnjaka iz različitih oblasti (iz oblasti prava, socijalne zaštite, javne nabavke, državne pomoći, logistike, tehnike, zaštite potrošača, zaštite konkurencije, odnosa sa javnošću i drugih), kao i formiranje posebnog tela za jasnim mandatom i nadležnostima i dodeljenim sredstvima koje će da upravlja i nadgleda sprovođenje šeme pomoći.
Više informacija potražite u dokumentu “Predlog potencijalnih modela šeme pomoći u procesu digitalizacije zemaljske televizije u Republici Srbiji i primeri prakse iz drugih zemalja”:
Napiši komentar