Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

„Slažemo se“ – Poziv za unapređenje socijalne kohezije u multietničkim opštinama (rok: 5.12.2018)

Objavljeno 24.10.2018.

„Slažemo se“ – Poziv za unapređenje socijalne kohezije u multietničkim opštinama (EU PRO)Razvojni program EU PRO objavio je javni poziv „Slažemo se“ za podršku projektima organizacija civilnog društva (OCD) i lokalnih samouprava (LS) koji za cilj imaju unapređenje socijalne kohezije u multietničkim opštinama iz dva regiona – Šumadije i zapadne Srbije i Južne i istočne Srbije. Evropska unija će kroz ovaj poziv sa 400.000 evra podržati projekte koji treba da doprinesu smanjenju nejednakosti i diskriminacije, unapređenju međuetničkog razumevanja kao i pružanju jednakih mogućnosti za svakog pojedinca i pojedinku u ovim zajednicama.

Pravo učešća na konkursu, koji je otvoren do 5. decembra 2018. godine, imaju 32 programske lokalne samouprave* i njihove institucije, koje su po Zakonu o lokalnoj samoupravi nacionalno mešovite**, kao i organizacije civilnog društva registrovane u jednoj od ovih opština i gradova. One mogu da konkurišu sa projektima koji doprinose unapređenju društveno-ekonomskog položaja ranjivih grupa kroz njihovo ekonomsko osnaživanje i poboljšanje pristupa socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i drugim osnovnim pravima.

Takođe, projekti mogu da budu fokusirani na unapređenje međuetničkih odnosa i dijaloga kroz ostvarivanje bolje saradnje među različitim etničkim zajednicama, te na podsticanje saradnje među multietničkim lokalnim samoupravama kroz umrežavanje i razmenu iskustava i primera dobre prakse. Organizacije civilnog društva i lokalne samouprave mogu da konkurišu i sa projekatima koji treba da doprinesu usklađivanju lokalnih politika za nacionalne manjine sa nacionalnim okvirom.

„Evropska unija kroz ove projekte daje podršku stvaranju društva koje je posvećeno dobrobiti svih svojih članova i članica, društva u kome su ljudi zaštićeni od diskriminacije, veruju svojim sugrađanima i institucijama i zajedno rade na boljoj budućnosti za sebe, svoje porodice i svoju zajednicu“, rekao je Grem Tindal, menadžer programa EU PRO.

Iznos sredstava koji može da bude odobren za pojedinačni projekat će se kretati u rasponu od 10.000 do 15.000 evra, dok partnerski projekti mogu da dobiju i do 30.000 evra.

Kako bi približio uslove javnog poziva zainteresovanim organizacijama i lokalnim samoupravama, EU PRO organizuje informativne sesije, i to 30. oktobra u Kučevu, 31. oktobra u Boru, 2. novembra u Valjevu, 6. novembra u Sjenici, 7. novembra u Nišu i  8. novembra u Vranju, a prijavljivanje za učešće na info sesijama vrši se putem mejla biljanak@unops.org.

Više informacija o samom pozivu, kriterijumima za izbor korisnika, načinu konkurisanja kao i dokumentacija za prijavljivanje dostupne su na internet stranici EU PRO programa: Javni poziv za dostavljanje predloga projekata za jačanje socijalne kohezije u multietničkim opštinama.

*Babušnica, Bela Palanka, Bojnik, Boljevac, Bor, Bosilegrad, Bujanovac, Vladičin Han, Vranje, Golubac, Dimitrovgrad, Doljevac, Žagubica, Žitorađa, Koceljeva, Kučevo, Lajkovac, Lebane, Leskovac, Majdanpek, Medveđa, Merošina, Negotin, Novi Pazar, Petrovac na Mlavi, Požarevac, Preševo, Priboj, Prijepolje, Sjenica, Surdulica i Tutin

**MDULS.gov.rs  Zakon o lokalnoj samoupravi (.pdf) prema kome su nacionalno mešovite jedinice lokalne samouprave one u kojima pripadnici jedne nacionalne manjine čine više od pet procenata od ukupnog broja stanovnika ili svih nacionalnih manjina čine više od deset procenata od ukupnog broja stanovnika prema poslednjem popisu stanovništva u Republici Srbiji.

Izvor: www.eupro.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]