Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Sprovođenje Evropskog plana za migracije: Izveštaji o napretku u Grčkoj, Italiji i na Zapadnom Balkanu

Objavljeno 21.12.2015.

open-the-border_ekEvropska komisija je objavila tri izveštaja o napretku u sprovođenju mera za rešavanje izbegličke i migracijske krize u Italiji, Grčkoj i duž zapadnobalkanske rute. U izveštajima se ocenjuje napredak sistema žarišnih tačaka (hotspots) i programa premeštanja u Italiji i Grčkoj kao i mera iz saopštenja lidera sa samita o zapadnobalkanskoj migracijskoj ruti od 25. oktobra.

U Evropskom planu za migracije je predstavljen sveobuhvatan pristup upravljanju migracijama, uključujući niz hitnih mera za suočavanje sa migracijskom krizom na Mediteranu. Komisija je predložila uspostavljanje sistema žarišnih tačaka kao podršku Italiji i Grčkoj pri registraciji i obradi zahteva za azil. U okviru programa premeštanja obezbeđeno je premeštanje 160.000 ljudi kojima je nedvosmisleno potrebna međunarodna zaštita iz Italije i Grčke u druge države članice.

Komisija je u oktobru preduzela dodatne mere zbog preusmeravanja migracijskih tokova na zapadnobalkansku rutu. Komisija je 25. oktobra sazvala sastanak lidera koji je zaključen Zajedničkim saopštenjem o 17 hitnih mera za pružanje humanitarne pomoći migrantima i bolje upravljanje migracijskim tokovima duž rute. Na sastanku lidera su učestvovali šefovi država i vlada Albanije, Austrije, Bugarske, Hrvatske, Bivše jugoslovenske Republike Makedonije, Nemačke, Grčke, Mađarske, Rumunije, Srbije i Slovenije. (…)

Zbog dosad nezabeleženog priliva izbeglica i migranata, koji je počeo krajem leta 2015, a vrhunac doživeo tokom jeseni, „zapadnobalkanska” ruta je postala žarište problema sa kojim je Evropa suočena. U Grčku je preko Turske ušlo gotovo 700.000 ljudi, a većina ih je putovala preko Zapadnog Balkana do centralne i severne Evrope. Pri upravljanju migracijskim tokovima u regionu se pokazalo da nema dovoljno kapaciteta, saradnje i solidarnosti, kao ni osnovne komunikacije između zemalja duž rute. To je konkretan problem koji zahteva posebno operativno i političko rešenje na nivou Evrope.

Odmah nakon sastanka lidera 25. oktobra, svi akteri su imenovali osobe za kontakt na visokom nivou za koordinaciju daljih aktivnosti putem nedeljnih video konferencija koje organizuje Komisija (do 17. decembra je održano osam ovakvih video konferencija). Uspostavljen je zajednički instrument za informisanje o svakodnevnim kretanjima migracijskih tokova, a zemlje duž rute su poboljšale koordinaciju. Bolje upravljanje granicama i smanjenje mogućnosti za nezakonita kretanja su doprineli boljem upravljanju migracijskim tokovima. Međutim, u izveštaju se navodi i da je potrebno uložiti više napora da se partneri unapred obaveste o politikama i merama koje mogu uticati na njih i da se izbegnu proizvoljni uslovi ulaska koji se de facto zasnivaju na nacionalnosti i podizanje ograda.

Kad je reč o upravljanju granicama, u izveštaju se navodi da je Grčka sa Fronteksom dogovorila važne zajedničke operacije koje uključuju 40 službenika za podršku pri uzimanju otisaka prstiju i registraciji migranata na njenim severnim granicama, 293 službenika na grčkim ostrvima (na kopnu i moru), ukupno 213 van područja žarišnih tačaka i još 100 službenika Fronteksa koji će stići u januaru 2016. Druge države članice su putem bilateralnih sporazuma poslale više od 200 policijskih službenika u Sloveniju radi podrške pri operacijama upravljanja granicama, ali to je i dalje manje od zatraženih 400.

Srbija, Slovenija, Hrvatska i Grčka aktivirale su Mehanizam EU za civilnu zaštitu i zatražile da im druge države pošalju resurse za pomoć u humanitarnoj krizi sa kojom su suočene. Na taj zahtev je dosad odgovorilo 15 država članica i osiguralo smeštaj, posteljinu, odeću i lekove. Mnogo potrepština još uvek nedostaje, a sa pogoršanjem vremenskih uslova situacija će biti sve kritičnija.

Pored toga što se Grčka obavezala da će obezbediti dodatnih 50.000 prihvatnih mesta za migrante, druge države su pristale da obezbede još 50.000 prihvatnih mesta duž rute. Na raspolaganju ili u fazi pripreme je približno polovina tih mesta. Kad je reč o Grčkoj, Evropska komisija je 14. decembra sklopila sporazum sa UNHCR-om o finansiranju programa subvencija za iznajmljivanje radi obezbeđivanja prihvatnog kapaciteta za 20.000 osoba. Zemlje koje su učestvovale na sastanku lidera o zapadnobalkanskoj ruti moraju hitno da ubrzaju obezbeđivanje prihvatnih kapaciteta zbog pogoršanja vremenskih uslova.

Više informacija potražite na europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]