Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija popravila rezultate na PISA testu, i dalje iza OECD

Objavljeno 03.12.2013.

ucionicaĐaci iz Srbije su u PISA istraživanju 2012. godine popravili rezultate u odnosu na prethodno istraživanje, ali su i dalje pri dnu lestvice, iza proseka zemalja Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i većine članica EU. Ovo istraživanje je postalo glavno međunarodno merilo obrazovanja jer se sprovodi u velikom broju zemalja – ove godine 65, ali i zbog toga što se meri primena znanja u oblastima od suštinskog značaja – čitanju, matematici i nauci. Na vrhu liste nalaze se azijske privrede u kojima se, kako se navodi, velika pažnja posvećuje obrazovanju. Usavršavanje i kvalitet nastavnika moraju biti u centru pažnje da bi se postigao uspeh, ukazuju u OECD-u.

Statistički značajno poboljšanje na godišnjem nivou u Srbiji je zabelezeno u oblasti matematičke i čitalačke pismenosti, navodi se u izveštaju PISA 2012. Dobra vest je i da je Srbija među zemljama koje su smanjile udeo đaka sa lošim rezultatima u čitanju u odnosu na PISA 2006.

Sa druge strane, Srbija sa 449 poena i dalje za 45 poena zaostaje za prosekom OECD zemalja u oblasti matematike, dok je taj zaostatak nešto veći u oblasti čitanja i pismenost. Srbija je i dalje iza većine zemalja EU. Iza nje su Rumunija i Bugarska, kao i Crna Gora i Albanija, dok je Hrvatska ispred.

Gledajući sve rezultate objedinjeno, đaci iz Srbije zauzeli su 43 mesto po matematičkoj pismenosti među 65 zemalja koje su učestvovale u testiranju, dok je u istraživanju tri godine ranije Srbija bila 44. Rang se u oblasti čitanja poboljšao sa 45. na 44. mesto, a po naučnoj pismenosti je ostao isti.

Ministar prosvete Srbije Tomislav Jovanović ocenio je danas da rezultat testiranja PISA iz 2012. godine pokazuje da domaći obrazovni sistem napreduje, ali da treba još mnogo raditi na poboljšanju kvaliteta.

“Rezultati pokazuju da napredujemo i da su đaci spremni za bolja postignuća u narednom ciklusu testiranja 2015. godine”, kazao je Jovanović.

Ministar je rekao da posle današnjeg objavljivanja rezultata prošlogodišnjeg testiranja počinju pripreme za naredni ciklus. Podsetio je da je Srbija “ekstremnim naporima” uspela da obezbedi sredstva i uključi se u naredni ciklus testova PISA. Jovanović je napomenuo da pripreme za naredni ciklus ne podrazumevaju nužno nova sredstva, već su potrebni bolja pripremljenost i kompetencija nastavnika i bolji udžbenici, te će i rezultat biti bolji.

Govoreći o problemima zbog kojih je nastavak učešća Srbije bio doveden u pitanje, Jovanović je rekao da je za te svrhe bilo uplaćeno 125 hiljada evra, a greškom pet hiljada evra nije bilo uplaćeno na vreme. Upitan da li je odgovarao krivac za tu grešku ministar je rekao da jeste, ali nije rekao ko je to, niti kako je odgovarao.

Nacionalna kooordinatorka za testiranje PISA, Dragica Pavlović-Babić istakla je da posebnu pažnju treba posvetiti đacima koji su praktično funkcionalno nepismeni i čiji su rezultati ispod proseka 34 zemlje Organizacije za ekoniomsku sradnju i razvoj (OECD). Ona je dodala da treba pažljivo raditi i primenjivati postojeću strategiju obrazovanja koja daje smernice ka rešenjima.

Šangaj na čelu, Peru na začelju

Đaci iz Šangaja najbolje su se pokazali u sve tri oblasti, kao i 2009. godine. Osim što je zadržaovodeću poziciju, Šangaj je zabeležio i osetno poboljšanje u oblastima matematičke i čitalačke pismenosti.

Šangaju su “za petama” Singapur, Hong Kong, kineski Tajpej, Koreja, kineski Makao i Japan.

Osvrćući se na uspeh azijskog sistema, specijalista za obrazovanje u OECD-u Erik Šarbonije rekao je da u tom regionu postoji ideja da se stalno treba usavršavati, ispravljati slabosti i stavljati decu u bolje uslove za učenje.

“Traže puno od dece. Postoji kultura obrazovanja, svi rade u istom pravcu: roditelji, deca, nastavnici”, rekao je on.

Ključ uspeha je i obrzovanje nastavnika. Šarbonije je ukazao da su sve zemlje na vrhu liste obrazovanju nastavnika poklonili punu pažnju. Brojne zemlje koje su napredovale, poput Brazila, Kolumbije, Estonije, Izraela, Japana Poljske uspostavile su sistem kako bi nastavnici bili što kvalifikovaniji. To podrazumeva da nastavnici dobiju posebno obrazovanje, kao i da se pruže podsticaji da se najbolji studenti privuku za prosvetu, navodi se u izveštaju.

Generalni sekretar OECD Angel Gurija ukazao je u uvodu izveštaja da istraživanje omogućava vladama i nastavnicima da utvrde efikasne politike za ovrazovanje.

U OECD-u navode primer Nemačke koja je u prvom iostraživanju 2000. doživela pravi “PISA šok”, budući da su obelodanjene ogromne nejednakosti u zemlji, između ostalog u imigrantskoj populaciji, pa je taj jaz smanjen.

U dnu lestvice nalaze se Peru, Katar, Indonezija, Kolumbija, Kazahstan, ali i Albanija. Uprkos lošim rezultatima neki napredak je ostvaren u pogledu udela đaka sa dobrim rezultatima i smanjenja broja slabih učenika.

Učenici EU loši u matematici

Sumirajući rezultate PISA 2012 za članice EU, Evropska komisija navela je da kao celina Unija “ozbiljno zaostaje” u pogledu matematike. Rezultati u poznavanju nauke i čitanja daju bolju sliku i u tim oblastima EU je na dobrom putu da ispuni ciljeve o smanjenju funkcionalno nepismenih do 2020.

Osetno poboljšanje zabeleženo je u Bugarskoj, Češkoj, Nemačkoj, Estoniji, Irskoj Hrvatskoj, Letonija, Austriji, Poljskoj i Rumuniji, i to u pogledu smanjenja udela đaka sa lošim rezultatima u sve tri oblasti.

Sa druge strane pet članica EU – Grčka, Mađarska, Slovačka, Finska i Švedska zabeležile su povećanje udela loši đaka.

U poređenju sa drugim razvijenim tržištima, EU je bolja od SAD, ali su obe zabeležile lošije rezultate od Japana.

Evropska komesarka za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i omladinu ocenila je da EU kao celina mora da uloži više napora za unapređenje obrazovanja kako bi đaci sticali veštine koje su im potrebne za uspeh u modernom svetu.

“Ovi rezultati su podsetnik da je ulaganje u kvaltetno obrazovanje od ključnog značaja za budućnost Evrope”, ukazala je ona.

Izvor: Beta, AFP i EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]