Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija posvećena implementaciji Agende 2030

Objavljeno 22.02.2017.

2030Ministar omladine i sporta u Vladi Republike Srbije Vanja Udovičić, direktor UNFPA Doina Bologa i direktor kancelarije UNICEF-a u Srbiji Mišel Sen-Lo prisustvovali su 21. februara konferenciji o ciljevima održivog razvoja „Gde su mladi u Agendi 2030?“.

U saopštenju Ministarstva omladine i sporta navodi se da je konferenciju organizovalo ovo ministarstvo, u saradnji sa UNFPA (Populacioni fond Ujedinjenih nacija).

Od usvajanja Agende 2030, poznate pod nazivom “Ciljevi održivog razvoja do 2030. godine”, koju su usvojile države članice Ujedinjenih nacija u septembru 2015. godine, Republika Srbija je među prvim državama formirala telo za sprovođenje Agende 2030, ali i obrazovala Međuresornu radnu grupu za sprovođenje Agende UN o održivom razvoju do 2030. godine.

Jedan od zadataka ovog tela jeste da upravo u saradnji sa nadležnim ministarstvima prati sprovođenje Agende 2030 i aktivno radi na svih 17 ciljeva (169 podciljeva), a da se do 2030. godine prevashodno smanje siromaštvo, posledice klimatskih promena i nejednakosti među ljudima.

Organizacije civilnog društva u Srbiji su se pre tri godine uključile u konsultativni proces pripreme Agende 2030.

Uloga omladinskog sektora je jako bitna za ostvarivanje ciljeva do 2030. godine, zbog čega je i organizovana ova nacionalna konferencija, kojoj je prisustvovalo 150 predstavnika omladinskih udruženja i kancelarija za mlade, kao i međunarodni donatori i predstavnici UN programa i agencija.

Ministarstvo omladine i sporta je i pre donošenja Agende 2030 finansijski podržavalo projekte iz oblasti zapošljavanja i zapošljivosti mladih, obrazovanja, zdravlja, bezbednosti, socijalne uključenosti i učešća mladih.

Udovičić je istakao da je u periodu od 2014. godine do danas preko Fonda za mlade talente nagrađen i stipendiran 8.601 učenik srednjih škola i student za studije u zemlji i inostranstvu, kao i da je za te namene utrošeno više od dve milijarde dinara.

Finansirali smo 103 projekta iz oblasti zapošljavanja i zapošljivosti mladih u vrednosti većoj od 220 miliona dinara, kao i 59 projekata iz oblasti zdravlja i bezbednosti mladih u vrednosti od preko 50 miliona dinara, ukazao je ministar.

On je poručio da je ubeđen u to da će u Srbiji u narednom periodu biti mnogo zajedničkih aktivnosti, omladinskih treninga, obuka, volonterskih akcija i projekata koji će doprineti boljoj informisanosti, aktivizmu, mobilnosti i zapošljivosti mladih, i najavio dalju podršku resornog ministarstva tome.

Bologa je ocenila da je ovo jedinstvena konferencija u regionu koja doprinosi sprovođenju ciljeva Agende 2030, i izrazila veliko zadovoljstvo time što je Srbija mnogo ispred drugih u radu sa mladima i dostignućima u toj oblasti.

Sen-Lo je napomenuo da je Vlada Republike Srbije aktivno podržala ciljeve i oformila telo za rad u skladu sa prioritetima, kao i da se Srbija posvetila implementaciji Agende 2030 u kontekstu uključenja mladih u rad.

Izveštaj i prezentacija sa skupa možete preuzeti na adresi mos.gov.rs.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]