Preko svoje mreža „Teledom”je prisutan u 75 sredina i pruža informacije, razne vrste pomoći za mogućnosti zapošljavanja i preduzetništva.
U Srbiji je prisutan informatički jaz između grada i sela. Prema podacima Zavoda za statistiku 46,8 odsto domaćinstava u našoj zemlji ima računar, što je povećanje od šest odsto u odnosu na 2008, ali stopa rasta je četiri puta veća u urbanim nego u ruralnim područjima. Računari su prisutni u urbanim sredinama – 56 odsto a u seoskim samo 33,6 stanovništva koristi savremene tehnologije. Slično je sa Internetom. I taj odnos u urbanom i ruralnom delu je u disproporciji: 46,9 odsto naspram 22 odsto.
Teledom savez Srbije postoji od 1999. godine i osnovni cilj mu je da doprinese aktiviranju i pružanju odgovora na zahteve razvoja malih sredina u odnosu na velike. Za deceniju postojanja stvorili su Teledom mrežu u 75 lokalnih sredina, obučili za rad na računaru više od 18.000 lica, od kojih 1.500 za ECDL. Više od 1.000 lica je prošlo obuke za razvoj preduzetništva. Aktivno sarađuju sa Nacionalnom službom zapošljavanja.
Radmila Timotijević, iz sela Turice nadomak Guče bila je radnik banke. Sa 27 godina staža našla se pred otkazom kada je ugašena firma. Ekonomista po struci, majka dvoje dece školskog uzrasta nije se predala. Prošla je obuku sa podsticaj samopouzdanja i preduzetništva koju je organizovao Teledom Guča i osnivala sopstvenu agencije za računovodstvo. – Potrebno je imati energiju i volju ali i pravu informaciju šta raditi, gde dobiti dodatno znanje. Sada sam zadovoljna, imam stalne prihode čak razmišljam da nekog od mlađih obučim i zaposlim u agenciji kako bi naučio ovaj posao, kaže Radmila.
A Vladan Luković, 35 godišnjak, poljoprivredni proizvođač je preko Teledoma završio obuku za rad na računaru. Ubrzo je kupio kompjuter i sada jednim klikom saznaje sve što ga interesuje o proizvodnji, cenama, hemijskim sredstvima za uzgoj malina, krompira, stoke. Mladić koji je bio pred dilemom da li da napusti vekovno ognjište zahvaljujući novim znanjima ostao je na svom imanju i pospešio porodični posao. Naučio je i tajne ćumurdžijskog zanata pa se u zimskim mesecima kada je rad u polju minimalan, bavi proizvodnjom ćumura.
– Misija Teledom pokreta je, da kroz svoje delovanje i rad, u funkciji dobrobiti ljudi i razvoja same sredine, uz očuvanje njihovih istorijskih, kulturnih i drugih vrednosti, doprinose stvaranju jednakih šansi i osiguravanju jednakih uslova za svakog, pojašnjava Dušan Ivanović, predsednik Teledom saveza Srbije . On dodaje da je pružanje informacija i pomoći za iznalaženje mogućnosti novih zapošljavanja, radnih mesta i preduzetništva, praćenje i davanje informacija, kao i pružanje stručne pomoći oko objavljenih razvojnih, donatorskih i drugih konkursa značajno za sredinu. Sve to doprinosi bržem privrednom, kulturnom i društvenom razvoju, a time i bržem priključenju razvijenijima. To je višefunkcionalni informatičko – telekomunikacioni i uslužni centar malih zajednica, otvoren za sve. U Srbiji se iskustvo Teledomova prenelo najpre u Vojvodinu iz susedne Mađarske.
Prvi Teledom je osnovan 1985. u Švedskoj kao odgovor zabačenih sredina za brži razvoj. Teledomovi postoje u Rusiji, Bugarskoj, Estoniji, Slovačkoj, Bosni i Hercegovini…
Adresa: Teledom Guča;
mail: teledomguca@eunet.rs
telefon 032/855-760
Napiši komentar