“Stav celog društva treba da bude nulta tolerancija na nasilje – prijaviti svaki slučaj, ne tumačiti, nego prijaviti svaku sumnju na nasilje, a na nadležnima je da tumače šta se dešava i koji koraci treba da budu preduzeti”, izjavila je Ana Anačkov, koordinatorka Centra podršku porodici “Putokaz” u Nišu, na tribini „Zaštita dece od nasilja”, koja je održana 10. aprila u Medija i reform centru Niš. Ona je navela da je cilj Centra senzibilisanje šire javnosti, ali i umrežavanje stručnjaka radi prevencije nasilja nad decom.
Centar za podršku porodici “Putokaz” je povodom obeležavanja tri godine rada organizovao tribinu “Zaštita dece od nasilja”. Na tribini, namenjenoj profesionalcima iz vladinih i nevladinih organizacija, kao i onima koji pružaju usluge podrške deci žrtvama nasilja, bilo je reči o primeni Protokola za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja, prepoznavanju nasilja i odgovoru institucija na nasilje. Učesnici tribine, pokušali su da kroz zajednički rad donesu predloge za unapređenje saradnje organizacija, kada je u pitanju zaštita dece od nasilja.
O lekcijama koje su kroz rad Centra “Putokaz” tokom prethodne tri godine naučene u praksi govorila je Ana Anačkov, koordinatorka ovog Centra, dok je podatke o Primeni Protokola o zaštiti dece od zlostavljanja i zanemarivanja u okviru Fondacije SOS Dečija sela Srbija iznela Tanja Marović, savetnica za razvoj programa u ovoj organizaciji.
Kako izgleda odgovor institucija kada je u pitanju nasilje nad decom pojasnile su Marijana Dinić i Marija Rajković iz Centra za socijalni rad „Sveti Sava“ i Mirjana Kitić, predstavnica MUP-a Niš, dok je o mogućnostima za saradnju institucija i organizacija govorila Violeta Blagojević, direktorka Centra za porodični smeštaj i usvojenje Niš.
“Građani mogu da prijave nasilje svim institucijama koje se bave decom – centru za socijalni rad, policiji, tačnije bilo kojoj službi, u zavisnosti od toga gde se nasilje dešava”, podsetila je Ana Anačkov ovom prilikom.
Centar za podršku porodici “Putokaz” iz Niša usmeren je na preventivni rad sa socijalno i ekonomski ugroženim porodicama, kako bi se izbeglo izdvajanje dece iz porodice i povećao kvalitet života i poštovanje dečijih prava u porodicama koje su prepoznate kao rizične.
Izvor: www.sos-decijasela.rs
Napiši komentar