U Srbiji je drogu probalo oko 8% građana, najčešće mlađih muškaraca, ali je učestalost konzumiranja niža u poređenju s državama Evropske unije, pokazali su rezultati istraživanja Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, objavljeni 25. juna. Više od trećine građana Srbije su, međutim, pušači, i u celini duvan, za razliku od droge, nije prepoznat kao problem u društvu. Istraživanje je pokazalo da muškarci češće pribegavaju piću a žene sedativima. Građani Srbije od igara na sreću najčešće igraju lutriju, dok je sportsko klađene na drugom mestu, pokazalo je istraživanje.
Prema istraživanju koje je sprovedeno u periodu januar-mart po evropskoj metodologiji, drogu je bar jednom u životu probalo 8% građana starosti od 18 do 64 godine i 12,8% mlađe odrasle populacije starosti od 18 do 34 godine.
Najčešće korišćena droga u Srbiji je kanabis (marihuana i hašiš), koju je bar jednom u životu problalo 7,7% ispitanika. U prethodnih godinu dana tu drogu je konzumiralo 1,8% osoba starosti od 18 do 64 i 3,4% starosti od 18 do 34 godina.
Prema iznetim podacima, u EU marihuana se najviše koristi u Danskoj i Francuskoj gde je po 32% građana tokom života koristilo tu drogu, a u Velikoj Britaniji 30%. Upotreba marihuane je posebno izražena među mlađom odraslom populacijom. U Danskoj je kanabis koristilo tokom života 44% građana starosti od 15 do 34 godine, u Francuskoj 45%, a u Nemačkoj 38,5%.
Upotreba drugih ilegalnih droga je u Srbiji vrlo retka: 1,6% ispitanika je jednom u životu konzumiralo druge vrste droga, a 0,4% u proteklih 12 meseci.
Po upotrebi kokaina, amfetamina i ekstazija u mlađoj odrasloj populaciji u EU prednjači Velika Britanija, pošto je 12,8% mladih starosti od 18 do 34 godine koristilo kokain, 16,8% amfetamine, a ekstazi 13,5%.
Rašireni duvan i alkohol
Kako je istakla šefica Kancelarije za prevenciju pušenja u Institutu za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” Biljana Kilibarda, droga je kod ispitanika u Srbiji prepoznata kao problem, što nije slučaj s duvanom. “Duvan nije prepoznat kao problem u društvu, iako podaci govore drugačije”, kazala je Kilibarda na konferenciji za novinare u Beogradu.
Prema podacima, u Srbiji 36,4% odraslih su svakodnevni pušači što odgovara broju od 1,6 i 1,7 miliona građana starosti od 18 do 64 godine. Među svakodnevnim pušačima 40,9% su muškaraca a 32% žene.
Istraživanje je pokazalo da je 64,5% stanovnika Srbije u toku svog života pušilo cigarete, a da je 40% to činilo u poslednjih 30 dana. Svakodnevno pušenje je jednako rasprostranjeno među polovima i starosnim grupama.
U prethodnih dvanaest meseci, alkohol je konzumiralo 72,2% ispitanika, a pijenje jednom nedeljno ili češće prijavilo je 13,3% stanovnika zemlje.
Da pije više od 60 grama čistog alkohola u jednoj prilici, što potpada pod ekscesivno pijenje, u proteklih 12 meseci prijavilo je 3,7% ispitanika. Štetno ili problematično pijenje dovodi se u vezu sa 6,2% populacije (10,6% muškaraca i 1,7% žena).
Građani Srbije najviše piju pivo koji čini gotovo polovinu konzumiranog alkohola.
Količina konzumiranog alkohola je šest i po puta veća kod muškaraca nego kod žena. Kod muškaraca se količina alkohola povećava s godinam a kod žena smanjuje.
Za razliku od toga, lekove iz grupe sedativa i hipnotika više koriste žene. U prethodnih godinu dana te lekove je koristilo 30,9% žena i 13,9% muškaraca, a u poseldnjih mesec dana 21,2% žena i 8% muškaraca.
Na nivou celog stanovništva u poslednjih 12 meseci sedative je koristilo 22,4%, a u poslednjih mesec dana 14,6% građana. Svakodnevno te lekove koristi 4,4% građana.
Lutrija omiljena igra na sreću
Građani Srbije najčešće igraju lutriju, poput lotoa, binga ili greb kartica. Jednom u životu to je radilo 54,6% građana, a 31,4% u poslednjih godinu dana.
Sportsko klađenje je drugi najzastupljeniji vid kockanja. U životu se nekad kladilo 17,2% odrasle populacije, dok je 13,1% to radilo u proteklih godinu dana.
Drugi oblici kockanja su manje zastupljeni, pa je slot mašine igralo 5,5% populacije i to je treći najzastupljeniji vid kockanja.
Lutrija je jednako zastupljena prema polu i godinama, dok su drugim oblicima kockanja skloniji muškarci.
Procenjuje se da su 14.000 do 33.000 građana patološki kockari.
Izvori: Beta i EurActiv.rs
Napiši komentar