Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović najavila je da će to ministarstvo upravljati Geografskim informacionim sistemom (GIS) za podstandardna romska naselja u Srbiji.
Mihajlović je, otvarajući konferenciju “Geografski informacioni sistem (GIS) za podstandardna romska naselja u Srbiji: Mapiranje, unapređivanje i perspektive”, objasnila da taj sistem sadrži bazu podataka sa rezultatima mapiranja 583 podstandardna romska naselja širom Srbije.
Ona je najavila da će već ove godine početi aktivnosti za realizaciju raznih projekata na osnovu tog sistema, kojim će od sada upravljati Odsek za stanovanje u okviru Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
U narednom periodu će se, kako je dodala, raditi na brojnim pitanjima, među kojima su i izgradnja kanalizacije i putne infrastrukture u romskim naseljima.
To nije samo stvar jednog ministarstva, već pitanje cele Vlade. U toku ove godine počinju razgovori o tome kako možemo da pomognemo jer do sada se to radilo neorganizovano i nesistematski, u zavisnosti od raspoloženja lokalnih samouprava, ukazala je Mihajlović.
Ministarstvo će ažurirati i bazu podataka GIS-a, navela je ona i istakla da država prvi put ima podatke o romskim naseljima i da je dužna da vodi računa o svim svojim građanima, a posebno o ranjivim grupama, kojima pripadaju i Romi.
Prema njenoj oceni, sada, kada postoji sistem, može da se razgovara i o budućim projektima i iskoriste postojeći fondovi za podizanje kvaliteta života u romskim naseljima.
Mihajlović je podsetila na to da se ove godine završava Dekada Roma, ali da, uprkos tome, Romi i dalje nisu integrisani u društvo gotovo nigde u Evropi, kao i da rešenje treba tražiti u ekonomskoj održivosti i njihovom obrazovanju.
Prema njenim rečima, Pirot treba da bude primer za ostale opštine i gradove u Srbiji, s obzirom na to da u tom gradu 99 odsto Roma ima završenu školu, više od 70 odsto ima srednje obrazovanje, a približno 30 odsto njih odlučuje se i za studiranje.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Peter Burkhard istakao je da je GIS važna prekretnica u naporima Srbije da poboljša život Roma, i potvrdio da će Misija OEBS-a nastaviti da pomaže našoj zemlji u tim naporima.
Burkhard je rekao da će putem GIS-a moći da se, na primer, prati i potrošnja vode i električne energije u romskim naseljima.
Šef prvog Sektora operacija Delegacije Evropske unije u Srbiji Jolanda San Hose navela je da je unapređenje života Roma važna oblast u procesu evropskih integracija Srbije i da to pokazuje da naša država ozbiljno shvata pregovaračko poglavlje koje se odnosi na ljudska prava.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Saveta za unapređenje položaja Roma i Dekade uključivanja Roma Nenad Ivanišević objasnio je da se Srbija već uključila u nastavak aktivnosti Dekade Roma, koja će biti nastavljena posredstvom jedne organizacije čije je sedište u Sarajevu.
Ivanišević je najavio da će sledeće nedelje biti osnovana radna grupa koja će imati zadatak da do 15. septembra izradi novu strategiju za celu Srbiju, kao i da će predsednik radne grupe biti i predsednik Nacionalnog saveta Roma.
Evropska podrška za inkluziju Roma je projekat vredan 4,8 miliona evra, koji finansira EU i sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji.
Projekat obezbeđuje podršku institucijama Srbije u poboljšanju položaja Roma u pristupu osnovnim pravima, građanskom učešću, tržištu rada, obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, adekvatnom stanovanju i kreiranju.
Najvažniji partneri projekta su Kancelarija za ljudska i manjinska prava, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Stalna konferencija gradova i opština, NVO Praksis, Fond za obrazovanje Roma, Kancelarija za evropske integracije i Tim za socijalnu inkluziju i smanjenje siromaštva.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar