Ministarstvo građevinarstva i urbanizma usvojilo je Pravilnik o tehničkim standardima pristupačnosti. Dokument je formulisan u skladu sa ciljem da se stvori održivo izgrađeno okruženje dostupno svima, a njime su obuhvaćeni standardi izgrađenih objekata i površina različitih namena. Pravilnik je namenjen arhitektama, dizajnerima, inženjerima, građevinarima, vlasnicima i upravnicima objekata, proizvođačima, projektantima, kao i kreatorima politike.
Pravilnik je objavljen u Službenom glasniku broj 46, od 24. maja 2013. godine. Pravilnikom se definišu uslovi koje treba ispuniti prilikom projektovanja, izgradnje, adaptacije, prenamene i rekonstrukcije objekata, kako bi takvi objekti bili pristupačni.
Ovakav pristup rešava suštinski važno pitanje života u zajednici za najmanje 10% stanovništva, dok će za čak 40% populacije predstavljati značajno olakšanje života i korišćenja objekata, što projektovanje i izgradnju za sve čini socijalno i ekonomski isplativom investicijom. Naime, kada su objekti od samog početka projektovani u skladu sa ovim Pravilnikom, dodatni troškovi za primenu standarda pristupačnosti su minimalni i, prema potvrđenim rezultatima istraživanja, kreću se od 0.1% do 0.5% od ukupne izgradnje. Čak i takva mala investicija objekat čini vrednijim, funkcionalnijim, bezbednijim i udobnijim za sve njegove korisnike.
‚Broj osoba koje imaju neki oblik invaliditeta, uključujući i stariju populaciju, sve više raste, pa je neophodno razvijati i primenjivati nova rešenja i proizvode kako bi im se olakašao život. Stoga ovaj Pravilnik treba da odgovori na nove izazove i obuhvati rešenja koja izlaze u susret potrebama korisnika. U tu svrhu se ovim Pravilnikom uvodi u upotrebu pojam “Univerzalni dizajn (Dizajn za sve)”, koji podrazumeva dizajniranje proizvoda, okruženja, programa i usluga tako da sva lica mogu da ih koriste u najvećoj mogućoj meri, bez dodatnih adaptacija.
Dizajn za sve ne isključuje postojanje asistivnih sredstava i pomagala za pojedine kategorije osoba s invaliditetom kada su im takva sredstva potrebna.
Pravilnik je sačinjen sa namerom da se na osnovu njih pokrene konsultativni proces sa širim krugom zainteresovanih strana – organizacijama civilnog društva, stručnim udruženjima, akademskom zajednicom, privatnim sektorom, lokalnih samoupravama – radi usklađivanja relevantnih propisa sa međunarodnim standardima, propisima i konvencijama u oblasti pristupačnosti i Dizajna za sve.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva podržao je inicijativu za unapređenje propisa u oblasti pristupačnosti, kao i razvoj mehanizama za praćenje ovih propisa. Ovu inicijativu su pokrenule renomirane organizacije civilnog društva koje se bave unapređenjem položaja osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji (Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom, Centar “Živeti uspravno”, Centar za samostalni život invalida i Udruženje za reviziju pristupačnosti).
Kliknite da preuzmete Pravilnik o tehničkim standardima pristupačnosti.
Napiši komentar