Vlada je na sednici 23. jula 2009. godine utvrdila odluku o primeni Projekta „Podrška unapređenju procesa socijalnog uključivanja u Republici Srbiji”, kao i o uspostavljanju Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, u okviru Kabineta potpredsednika Vlade za evropske integracije.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, pri Kabinetu potpredsednika Vlade za evropske integracije, pružiće podršku potpredsedniku Vlade za evropske integracije da koordinira, nadzire i izveštava o naporima Vlade u oblasti socijalnog uključivanja. Projekтne aktivnosti finansiraju Vlada i Švajcarska konfederacija, koju zastupa Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (Swiss Agency for Development and Cooperation).
Postojeći ciklus primene Strategije za smanjenje siromaštva (SSS) formalno se okončao 31. marta 2009. godine, a Vlada pravi planove za promociju i rukovođenje prelaskom na koncept društvene uključenosti Evropske unije. Prelazak sa koncepta smanjenja siromaštva na koncept društvene uključenosti vođen je opredeljenjem Vlade za realizaciju procesa evropskih integracija, kao i potrebom da se Republika Srbija prilagodi politikama Evropske unije (EU) usmerenim na postizanje višeg stepena socijalne kohezije i smanjenja siromaštva. Iako je broj siromašnih u Republici Srbiji u periodu 2002 – 2007. godine prepolovoljen, više od 500.000 građana i dalje živi ispod apsolutne linije siromaštva. Uporedo sa efektima globalne finansijske krize očekuje se porast broja siromašnih osoba.
Sredstvima namenjenim Projektu „Podrška unapređenju procesa socijalnog uključivanja u Republici Srbiji” treba da se pruži podrška Kabinetu potpredsednika Vlade za evropske integracije na izgradnji kapaciteta i procesa u cilju delotvornog razvoja i sprovođenja politika socijalnog uključivanja na svim nivoima. Ova inicijativa nadovezaće se na iskustvo, rezultate i kontakte uspostavljene kroz proces primene Strategije za smanjenje siromaštva u prethodnom periodu. Procesi koje je potrebno razviti zasnivaće se na znanju i primerima dobre prakse evropskih zemalja, kao i na iskustvu koje je Vlada Republike Srbije stekla tokom izrade i sprovođenja nacionalnih politika, uključujući i relevantna strateška dokumenta, kao što su Nacionalni program za integraciju Republike Srbije u Evropsku uniju, Strategija za smanjenje siromaštva i dr.
Napiši komentar