Srbiju karakteriše jako velika nezaposlenost osoba starijih od 40 godina, kao i osoba mlađih od 24 godine, rečeno je 31. januara na predstavljanju izveštaja Svetske banke (SB) o zapošljavanju u Evropi i centralnoj Aziji. Izveštaj je pokazao da se u Srbiji verovatnoća pronalaženja formalnog zaposlenja kod nezaposlenih smanjuje sa godinama, kao i da zapošljavanje u Srbiji koče visoki porezi na rad. Na predstavljanju izveštaja ukazano je i na problem rada na crno. Iz Svetske banke poručuju da Srbiji treba sveobuhvatna strategija zapošljavanja koja se neće fokusirati samo na privredni rast, već i na otvaranje radnih mesta, naročito u privatnom sektoru.
Šef kancelarije SB u Srbiji Toni Verheijen kazao je da Srbija prati trendove i ne razlikuje se mnogo od zemalja zapadnog Balkana kada je reč o zapošljavanju, ali da je glavna karakteristika koja je ipak izdvaja, rano penzionisanje i isključivanje starijih sa tržišta rada.
On je istakao da bi tom problemu trebalo posvetiti veću pažnju i učiniti sve kako bi se te starije generacije vratile na tržište rada.
Prema njegovim rečima, Srbiji je potrebna sveobuhvatna strategija zapošljavanja koja se neće fokusirati samo na privredni rast, već i na stvaranje novih radnih mesta, naročito u privatnom sektoru.
Verheijen je podsetio da je u Srbiji kao i u zemljama zapadnog Balkana i pored visokog privrednog rasta do 2008. godine otvaranje radnih mesta nije bilo na zadovoljavajućem nivou.
Podaci izveštaja SB o zapošljavanju pokazali su i da je u Srbiji verovatnoća pronalaženja formalnog zaposlenja kod nezaposlenih smanjuje sa godinama, dok se povećava verovatnoća neformalnog zapošljavanja.
Izveštaj je pokazao i da je stopa zaposlenosti u Srbiji najveća kod osoba između 35 i 39 godina, dok se u ostalim zemljama taj vrhunac dostiže u periodu od 45 do 49 godine i ostaje na visokom nivou i u starijoj dobi.
Stopa zaposlenosti u Srbiji za žene starosti od 55 do 59 godina je 30%, dok je ta stopa u Nemačkoj čak 70%.
Izveštaj je pokazao i da zapošljavanje u Srbiji koče visoki porezi na rad onih koji se formalno zapošljavaju, a prethodno su bili neaktivni ili nezaposleni.
U proseku u Evropi i centralnoj Aziji porezi čine 37% troškova rada, a u Srbiji kako je navedeno u 2011. porezi su bili 39% i taj procenat je izraženiji kod zaposlenih sa niskim primanjima.
Prema rečima šefa projekta za razvoj trgovine u Jugoistočnoj Evropi Violine Konar-Lisi, nezaposlenost među mladima u Srbiji je 50%, ali su mladi obrazovaniji i imaju više veština od svojih roditelja.
Državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Srbije Zoran Martinović kazao je da tržište rada u Srbiji ima ozbiljne probleme, precizirajući da je među bitnijim problemima nedostatak kvalifikovane radne snage i slaba pokretljivost radnika.
Martinović je istakao i da je u Srbiji visoka stopa rada na crno, odnosno neformalna zaposlenost.
Prema njegovim rečima, Srbiji je potrebno da dodatno osnaži kapacitete lokalnih samouprava kroz finasijske podsticaje kako bi se osposobljavalji nezaposleni, kao i unapređenje institucija i podsticanje zapošljavanja teže zapošljivih grupa.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar