Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Za obnovu nakon poplava potrebno 1,3 milijarde evra

Objavljeno 11.07.2014.

Srbija je od poplava pretrpela štetu od skoro milijardu evra i gubitke oko 700 miliona evra. Direktor Kancelarije za obnovu i pomoć poplavljenim područjima Marko Blagojević rekao je da su šteta i gubici 1,53 milijarde u 24 opštine za koje je urađena detaljna analiza, a da će za teritoriju cele zemlje iznos biti viši do 15%. Procenjeno je da je za sanaciju i obnovu potrebno 1,3 milijarde.

“Vrednost uništenih dobara u ove 24 opštine iznosi 870 miliona evra dok je za celu Srbiju ta cifra veća za 10 do 15%”, rekao je on, i naveo da je od toga oko 500 miliona evra u privatnom sektoru.

Srušeno je oko 400 kuća a 17.000 stanova je oštećeno, rekao je direktor Kancelarije. Šteta u stambenom sektoru iznosi 227 miliona evra.

U sektoru rudarstva i energetike šteta je pola milijarde evra, pri cemu su najveći problem dva potopljena ugljenokopa, u saobraćaju oko 100 miliona evra, a u poljoprivredi 108 miliona evra.

Pored štete, koja podrazumeva fizičko uništenje materijalnih dobara, mereni su i gubici, odnosno propuštena dobit.

“Ukupni gubici na teritoriji 24 opštine za koje je urađena detaljna analiza iznose 662 miliona evra, rekao je Blagojević

Od donatora se očekuje nekoliko stotina miliona

“Izveštaj je sačinjen u periodu od 10. juna do 10. jula, primenom međunarodno priznate metodologije za procenu potreba. Obuhvatili smo socijalni, proizvodni i infrastrukturni sektor, kao i univerzalno prisutna pitanja poput uticaja poplava na životnu sredinu i kulturu”, rekao je on.

Naveo je da je procenjeno da je za celu Srbiju potrebno malo iznad 1,3 milijarde evra, od čega 403 miliona evra za sanaciju i 942 za obnovu. Od toga 412 milion evra odlazi na energetski sektor.

Prema njegovim rečima, u izradi izveštaja su bila angažovana sva ministarstva Vlade Srbije kao i eksperti Svetske banke, EU i UN.

Komentarišući očekivanja od donatorske konferencije koja će biti održana u Briselu 16. jula, Blagojević je kazao da će Srbija “biti na konju ako skrpimo par stotina miliona evra od donatora”.

“Imam razloga da verujem da ćemo dobro proći sledeće nedelje u Briselu. Naravno, niko neće dati milijardu i 300 miliona evra, to ne treba očekivati od donatora”, ocenio je Blagojević.

Do zime svima krov nad glavom

Odgovarajući na pitanje kada će početi isplata pomoći stanovništvu poplavljenih područja, Blagojević je kazao da opštine moraju poslati kompletne spiskove sa tačnim brojem i imenima oštećenih građana i utvrđenom kategorijom oštećenja.

“Čini mi se da su neke opštine olako shvatile svoju ulogu. Ceo proces mora biti transparentan a mi smo sad u situaciji da raspolažemo fiksnom sumom za dodelu pomoći, a ne znamo na koliko domaćinstava da je raspodelimo”, kazao je Blagojević.

Blagojević je rekao da je 14. jul krajnji rok za opštine da dostave spiskove i ocenio da nema opravdanja da se to ne učini ako se zna da je iz Obrenovca lisa već stigla.

On je dodao da će prvi građani čije su kuće uništene u poplavama, biti useljeni početkom avgusta i da će do početka zime, svako ko je ostao bez kuće, dobiti krov nad glavom.

Zakon o obnovi, koji će se naredne sedmice naći u Vladi i pred poslanicima, omogućciće “fleksibilnost ali i transparentnost procesa obnove”, kazao je Blagojević.

On je ocenio da će obnova predstavljati i razvojni projekat jer nijedna srušena kuća neće biti ponovo podignuta na plavnom području ili klizištu.

“Time ćemo obezbediti da ljudi žive bezbednije. Moramo voditi računa i o činjenici da je sistem za zaštitu od poplava pretrpeo ozbiljnu štetu i da je Srbija danas u još većoj opasnosti od novih poplava. Moramo sa susedima tražiti sistemska rešenja kako bi ceo region postao bezbedniji od poplava”, rekao je Blagojević.

Izvor: Beta i S.V., preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]