U beogradskom EU info centru 29. maja obeležen je početak realizacije regionalnog projekta „Zaustavljanje nasilja nad ženama u zemljama Zapadnog Balkana i u Turskoj: primena normi, promena svesti“. Projekat obuhvata šest zemalja regiona i Tursku, a sprovodi ga UN Women, u saradnji sa Evropskom komisijom i Delegacijom EU, uz finansijsku podršku EU.
Strateški pristup projekta podrazumeva, između ostalog, usklađivanje zakona i politika sa standardima međunarodnih ljudskih prava i osnaživanje i podrška ženskih organizacija za zastupanje, praćenje i izveštavanje i primeni IC i CEDAW kao i regionalnu saradnju na identifikovanju, praćenju i borbi za smanjenje višestruke diskriminacije žena na osnovu polne, rodne, etničke, rasne i verske pripadnost, seksualne orijentacije, invaliditeta ili starosne dobi.
Pored navedenog, projekat ima za cilj da poboljša pristup kvalitetnim uslugama za žene koje su preživele nasilje, gde će ukazati na nedostatke u pružanju usluga podrške za žene koje su preživele nasilje u skladu sa standardima IC kao i na osnovu studije koje je sprovela UN WOMEN u saradnji sa Savetom Evrope.
Takođe, cilj projekta je da promoviše pravo na korišćenje usluga podrške posebno među ženama pripadnicama višestruko diskriminisanih grupa, kao i osnivanje regionalne radne grupe koja će se baviti višestrukom diskriminacijom. Prvi korak implementacije programa biće objavljivanje poziva (jun 2017. godine) za ženske OCD/mreže ženskih organizacija/platforme koje rade na pitanjima rodne ravnopravnosti i zaustavljanja nasilja nad ženama.
Od celokupnog budžeta na nivou država, najmanje 60 odsto će biti dodeljeno ženskim organizacijama civilnog društva, a 30 odsto sredstava će biti usmereno na organizacije koje predstavljaju marginalizovane i višestruko diskriminisane grupe žena. Maksimalni iznos po projektu ne može premašiti 60 hiljada evra (tačan iznos će biti definisan u svakom pojedinačnom pozivu za projekte). Pojedinačna organizacija može biti implementacioni partner samo za jednu aktivnost tokom celog perioda trajanja projekta. Uvažavajući sve prethodne napore različitih aktera, program će nastojati da izdvoji primere novih i inovativnih načina promene u ponašanju, uz procenu mogućnosti za njihovu dalju primenu u zemljama regiona (GenerLab).
Izvor: www.rodnaravnopravnost.rs
Napiši komentar