Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Završen projekat “Prevazilaženje nejednakosti: borba protiv diskriminacije i zločina iz mržnje nad Romima i Romkinjama u Srbiji”

Objavljeno 03.12.2015.

Romska zastava - ilustracijaZavršna konferencija projekta “Prevazilaženje nejednakosti: borba protiv diskriminacije i zločina iz mržnje nad Romima i Romkinjama u Srbiji” održana je 30. novembra u Medija centru u Beogradu.

Projekat je uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije sproveo Regionalni centar za manjine u saradnji sa Poverenicom za zaštitu ravnopravnosti. Govornice na skupu su bile Jovana Vuković, koordinatorka Regionalnog centra za manjine, Ljiljana Lončar, pomoćnica Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, Slavica Rakić, predsednica UG Romani Cikna iz Kruševca, kao i Marko Vasiljević, programski saradnik Regionalnog centra za manjine.

Nakon uvodne reči, Jovana Vuković je upoznala prisutne sa ciljevima projekta, projektnim aktivnostima, iskustvima učesnika i učesnica sa treninga koji su realizovani, kao i o tome šta su bili najveći izazovi, ali i najveći uspesi tokom sprovođenja predviđenih aktivnosti u procesu ostvarivanja postavljenih projektnih ciljeva.

Ljiljana Lončar se u svom izlaganju osvrnula na kontinuitet saradnje između Regionalnog centra za manjine i Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, navodeći konkretne primere zajedničkih aktivnosti. Ona je takođe podsetila na rasprostranjenost diskriminacije prema Romima i Romkinjama ukazujući na slučajeve diskriminacije u oblasti zapošljavanja, govora mržnje i uznemiravajućeg i ponižavajućeg postupanja prema pripadnicima ove ranjive manjinske grupe za koje su vođeni postupci po pritužbama pred ovim organom ili su pokretane strateške parnice.

Marko Vasiljević je govorio o konkretnim slučajevima diskriminacije i zločina iz mržnje koje je Regionalni centar za manjine identifikovao nastojeći da žrtvama pruži odgovarajuću pravnu pomoć u vođenju postupaka pred nadležnim organima.

Posebno zabrinjava činjenica da u slučajevima fizičkih napada, policijske torture, materijalne štete nastale tokom incidenata koji su motivisani mržnjom prema pripadnicima romske manjine, izostaje odgovarajuća reakcija nadležnih institucija, pre svega policije, tužilaštava i sudova.

Govoreći iz perspektive učesnice treninga i romske aktivistkinje koja deluje u lokalnoj sredini, Slavica Rakić je istakla značaj ovakvih aktivnosti u osnaživanju romskih aktivista i aktivistkinja. Ilustrujući brojnim primerima probleme romske manjine i navodeći slučajeve diskriminacije sa kojima se susretala, istakla je da je podrška lokalnim romskim organizacijama od strane Regionalnog centra za manjine i Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, od ogromne važnosti. Nedostatak kapaciteta lokalnih romskih organizacija čini takvu saradnju nužnom na polju suzbijanja diskriminacije i zločina iz mržnje.

Izvor: www.minoritycentre.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]