Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Crveni krst Srbije – Podrška uključivanju romske dece i dece iz osetljivih grupa u obrazovanje

Objavljeno 04.07.2018.

Mapiranje dece i mladih van obrazovnog sistema u ruralnim sredinama - Požarevac

Mapiranje dece i mladih van obrazovnog sistema u ruralnim sredinama – Požarevac

Crveni krst Srbije je od 2002. do sredine 2018. godine sprovodio program podrške deci iz osetljivih grupa Zajednički program za inkluziju romske dece i dece iz osetljivih grupa u obrazovanje, uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju. Ovaj program se realizovao u 53 sredine u Srbiji, obuhvatajući više od 30.000 korisnika, dece iz osetljivih grupa i njihovih roditelja.

Osnovni cilj ovog projekta bio je uključivanje dece iz osetljivih grupa u obrazovni sistem, doprinoseći ispunjavanju ciljeva koji su u skladu sa Strategijom za razvoj obrazovanja u Srbiji do 2020. godine, kao i ciljeva iz dokumenta Srbija 2020.

Tokom implementacije projekta, Crveni krst Srbije je doprineo da se više od 25.000 dece iz osetljivih grupa uključi u obrazovni sistem i završi osnovnu školu. Realizacija projekta doprinela je većem stepenu uključivanja romske dece i dece sa smetnjama u razvoju u školu i smanjenju napuštanja škole, podršci psiho-socijalnom razvoju dece, razvijanju tolerancije za bolje prihvatanje romske populacije i dece i mladih osoba sa smetnjama u razvoju kroz promovisanje humanih vrednosti. Program je podstakao i razvijanje modela na nivou lokalne zajednice koji podržavaju uključivanje dece iz osetljivih grupa u život zajednice, ali i modela koji doprinose da lokalna zajednica prepoznaje sopstvene kapacitete i mobiliše ih sa ciljem podrške najosetljivijim gupama.

Crveni krst Srbije je u okviru poslednje faze realizacije Zajedničkog programa za inkluziju sproveo proces mapiranja sa ciljem procene uključenosti dece i mladih u udaljenim seoskim sredinama u obrazovanje. Osnovna svrha celokupnog procesa mapiranja je bila da se pristupi deci koja su van obrazovnog sistema, kako bi im se obezbedila podrška kroz mere institucija lokalne zajednice i organizacije Crvenog krsta u gradovima i opštinama. Mapiranje je sprovedeno u 12 gradova i opština u Srbiji, obuhvatajući 86 udaljenih seoskih sredina sa ukupno 1.006 porodica i 1.754 dece i mladih.

Zajednički program za inkluziju romske dece i dece iz osetljivih grupa u obrazovanje – Primeri dobre prakse iz organizacija Crvenog krstaPodaci koji su se prikupljali mapiranjem su se odnosili na decu koja nisu uključena u obrazovni sistem ili su ispala iz obrazovnog sistema. Rezultati dobijeni mapiranjem pokazuju da više od polovine mapirane dece predškolskog uzrasta nije obuhvaćeno predškolskim vaspitanjem. Uključenost dece u osnovnu školu je znatno bolja, 11,21% dece uzrasta 7-14 godina je van obrazovnog sistema, od kojih je 37,93% napustilo obrazovanje.

Nakon sagledavanja rezultata mapiranja u svojim sredinama, organizacije Crvenog krsta su kao odgovor na ustanovljene potrebe uložile dodatne napore u uključivanje dece iz udaljenih seoskih sredina u obrazovnu instituciju već pri narednom upisu, a u okviru već uspostavljenih modela podrške deci iz osetljivih grupa koji su predstavljeni u publikaciji Zajednički program za inkluziju romske dece i dece iz osetljivih grupa –   Primeri dobre prakse.

Zbirka primera dobre prakse iz 43 organizacije Crvenog krsta u gradovima i opštinama predstavlja aktivnosti i inicijative koje su nastale tokom realizacije Zajedničkog programa za inkluziju, a koje ilustruju načine na koji je lokalna zajednica aktivno učestvovala u pružanju podrške deci i porodicama iz osetljivih grupa, kao i izgrađene resurse za zajednički nastavak podrške deci i porodicama iz osetljivih grupa po završetku projekta.

Preuzmite publikacije:

Izvor: Crveni krst Srbije

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]