Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Evropska komisija pozdravlja sporazum o povećavanju pristupačnosti Internet strana i aplikacija u javnom sektoru

Objavljeno 06.05.2016.

headphones - ilustracijaPregovarači Evropskog parlamenta, Saveta i Komisije ostvarili su dogovor o prvom skupu pravila na nivou EU kojima se Internet strane i mobilne aplikacije organa u javnom sektoru čine pristupačnijim, naročito za slepe, gluve i nagluve osobe.

Internet je postao ključni način za pristup, kao i pružanje informacija i usluga. Prema tome, važnije je nego ikada da se osigura da svi mogu da percipiraju i razumeju Internet strane i mobilne aplikacije, i da na ispravan način interreaguju sa njima.

Oko 80 miliona osoba u EU pogođeno je invaliditetom. Kako stanovništvo EU stari, očekuje se da će ova brojka porasti do 120 miliona do 2020. godine. Zajednički pristup obezbeđivanju Internet pristupačnosti doprineće inkluzivnom digitalnom društvu i otvaranju prednosti Jedinstvenog digitalnog tržišta, za sve građane Evrope.

Direktiva će pokrivati Internet strane i mobilne aplikacije organa u javnom sektoru, od uprava, preko sudova i policije, do javnih bolnica, univerziteta i biblioteka. Učiniće ih pristupačnim za sve građane – naročito za slepe, nagluve i gluve osobe, kao i one sa oštećenim vidom i funkcionalnim invaliditetom.

Andrus Ansip, potpredsednik Jedinstvenog digitalnog tržišta, pozdravio je sporazum: „Pristup Internetu bi trebalo da je stvarnost za sve. Nije opcija da se odreknemo miliona Evropljana. Sinoćni sporazum predstavlja važan korak ka Digitalnom jedinstvenom tržištu, usmeren na uklanjanje prepreka, kako bi svi Evropljani mogli da iskoriste najbolje što digitalni svet nudi“.

Ginter H. Etinger, Komesar za digitalnu ekonomiju i društvo, izjavio je: „Nije prihvatljivo da milioni evropskih građana ostaju zaboravljeni u digitalnom društvu. Sporazumom koji smo upravo ostvarili obezbediće se da svi imaju iste mogućnosti da uživaju u prednostima Interneta i mobilnih aplikacija, da učestvuju u društvu u potpunijoj meri i da vode nezavisnije živote“.

Dogovoren tekst Direktive:

  • pokriva Internet strane mobilne aplikacije organa u javnom sektoru uz ograničen broj izuzetaka (npr. emiteri, živi prenos)
  • poziva se na standarde da bi se Internet strane i mobilne aplikacije učinile pristupačnijim. Na primer, dati standardi predviđaju da bi za svaku sliku trebalo da postoji tekst, ili da se po Internet stranama omogući kretanje bez miša, kojeg osobe sa određenim vidovima invaliditeta otežano koriste
  • zahteva redovno praćenje i izveštavanje o Internet stranama i mobilnim aplikacijama od strane država članica. Ovi izveštaji obavezno se dostavljaju Komisiji i objavljuju. Direktiva o Internet pristupačnosti uz Evropski zakon o pristupačnosti predložen u decembru 2015. godine (materijal za medije) koji pokriva mnogo širi niz proizvoda i usluga, predstavlja deo napora Komisije da pomogne osobama sa invaliditetom da u potpunosti učestvuju u društvu.

Naredni koraci

Nakon političkog sporazuma (u „trijalogu“ između pregovarača Evropskog parlamenta, Saveta i Komisije), tekst će formalno odobriti Evropski parlament i Savet. Nakon toga biće objavljen u Službenom listu i zvanično će stupiti na snagu. Države članice imaće 21 mesec da tekst prenesu u svoje nacionalno zakonodavstvo.

Kontekst

U decembru 2012. godine Evropska komisija predstavila je predlog Direktive o pristupačnosti Internet strana organa u javnom sektoru (materijal za medije).

Član 9. Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom obavezuje države članice i EU da preduzmu odgovarajuće mere da bi se obezbedio pristup osobama sa invaliditetom, po istom osnovu kao i ostalima, između ostalog informacionim i komunikacionim tehnologijama, uključujući Internet.

Evropska strategija za osobe sa invaliditetom za period 2010-2020. godine razrađuje Konvenciju UN i sadrži aktivnosti u nizu prioritetnih oblasti, uključujući Internet pristupačnost, sa ciljem „osiguranja pristupačnosti robe i usluga, uključujući javne servise i asistivne uređaje za osobe sa invaliditetom“.

Izvor: europa.eu

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]