„Problema na selu nažalost ima dosta, ali je odgovornost i na nama. Potrebno je da budemo aktivnije u borbi za svoje mesto na trzištu, a i u životu. Smatram da je otvaranje jedne ovakve Kancelarije šansa da uz pomoć ljudi iz struke nađemo svoje mesto na tržištu i ostvarimo profit. Naravno, udružene, jer same ne možemo ništa postići. Kroz žig kvaliteta ‘Dobro sa Zlatibora’ i uz pomoć zaposlenih iz Kancelarije zaštitićemo svoje autentične zlatiborske proizvode i naći im brži put do tržišta“, uverena je i odlučna Ana Dabović iz sela Sirogojno, koja se bavi preradom voća i lekovitog bilja.
Žene zlatiborskog kraja važe za snalažljive i prilagodljive, čvrstog duha i karaktera i izuzetne radne sposobnosti. Uvažavajući sve ove „jake strane“ svojih sugrađanki, Opština Čajetina je kroz realizaciju ovog projekta imala nameru da sagleda na koji način bi njihova preduzimljivost mogla da bude ojačana, odnosno koje su to „slabe strane“ na kojima treba nadalje raditi i podržati žene preduzetnice sa sela.
I pored velikog rada i truda, ekonomski položaj žena ovog kraja još uvek je težak, a pristup neophodnim uslugama koje bi doprinele osnaživanju veće ekonomske uključenosti izuzetno je ograničen, pre svega zbog specifičnog načina podele posla u domaćinstvima. Znatan broj žena obavlja radne aktivnosti u okviru nisko produktivne poljoprivredne proizvodnje u domaćinstvu. One se najčešće nalaze u statusu pomoćnih članova u porodičnom poslu, zbog čega ne ostvaruju lične prihode i suočavaju se sa nizom prepreka u ostvarivanju ekonomskih prava.
Kako bi ove poteškoće ublažila ili čak u potpunosti otklonila, Opština Čajetina je osnovala novo lokalno telo koje se bavi isključivo osnaživanjem žena sa teritorije opštine Čajetina – Poljoprivredno edukativnu kancelariju „Zlatiborka“ u okviru „Zlatiborskog eko agrara“ d.o.o, preduzeća koje je 2011. godine osnovala Opština Čajetina. Kancelarija je dostupna korisnicama kroz stručno-edukativnu i informativnu službu koja će im pored podrške za otpočinjanje ili usavršavanje sopstvene proizvodnje, bilo primarne ili prerađivačke na poljoprivrednom gazdinstvu i njeno prilagođavanje potrebama savremenog potrošača, biti podrška i u umrežavanju, brendiranju i zajedničkom izlasku na tržište, što će doprineti dostizanju njihove ekonomske nezavisnosti.
Katarina Murić, koordinatorka projekta u ime jednice lokalne samourave i zaposlena u Kancelariji za podršku ženama iz ruralnih krajeva opštine Čajetina, kaže da je ideja za formiranje Poljoprivredno-edukativne kancelarije za saradnju sa ženama proistekla iz neposrednje saradnje sa ženama sa sela, kroz osluškivanje njihovih potreba. „Cilj Kancelarije je da poveže lokalnu samoupravu sa seoskim ženama i da ovu saradnju, bez koje nema daljeg razvoja, učini jednostavnom. Kancelarija ima tri zaposlena koji su upoznati sa situacijom na terenu i u koje korisnice imaju puno poverenje“, pojašnjava Katarina.
„Otvaranje Kancelarije za saradnju sa ženama bila je odlična vest za mene, jer će se konačno neko baviti kompleksnom problematikom života i poslovanja žena na selu. Prošla sam obuke za samostalno pisanje biznis plana, bezbednost proizvodnje hrane kao i za marketing i promociju. Predavanja su bila prilagođena baš za seoske žene, naučila sam kako da u okviru svog poljoprivrednog gazdinstva pokrenem novu delatnost i poboljšam postojeću“, objašnjava svoje iskustvo Gordana Melović iz sela Rožanstvo, koja se bavi seoskim turizmom i proizvodnjom domaće zimnice. Ona posebno ističe predavanja o reklamiranju na društvenim mrežama, koja su joj posebno pomogla u uslovima pandemije Covid-19. „Dobila sam bespovratna sredstva za kupovinu neophodne opreme uz pomoć koje sam u mogućnosti da svojim gostima ponudim zdrave sokove od domaćeg voća i povrća“, kaže Gordana, koja u budućnosti očekuje saradnju sa Kancelarijom u smislu administrativne pomoći za dobijanje žiga „Dobro sa Zlatibora“, kao i pomoći pri sledećim konkursima i pozivima.
U ovom procesu od izuzetnog je značaja saradnja sa širokom mrežom lokalnih organizacija civilnog društva, a posebno je važna uloga partnera na projektu – Saveza seoskih žena Čajetine, čiji je najveći broj članica među korisnicama Kancelarije, zatim, udruženja „Zlatiborski plodovi“, čiji članovi pružaju konstantnu podršku u realizaciji planiranih aktivnosti. U udruženju „Zlatiborski plodovi“ su uglavnom muškarci, a nekada su to članovi porodice korisnica projekta. Njihovo uključivanje u ovu inicijativu posebno doprinosi povećanju rodne ravnopravnosti u zlatiborskoj lokalnoj zajednici, gde je problem nejednakosti nasleđe tradicije koja se teško i sporo menja.
Koordinatorka projekta ukazuje da je, bez obzira na stepen mehanizacije i automatizacije poslova na gazdinstvu, glavni teret i dalje na ženi. „Žene u našoj sredini moraju da se udružuju, jer je to jedina šansa da postanu vidljive na tržištu. Žig kvaliteta ‘Dobro sa Zlatibora’ omogućiće da se postojeći finalni proizvodi brendiraju i kao takvi plasiraju na tržište. U samoj Kancelariji svako može da dobije pomoć i ideju o nadogradnji svojih proizvoda“, kaže Katarina i naglašava da je to jedan proces, te da značajna promena ne može da se očekuje preko noći.
Kako bi se lakše informisale o aktuelnostima i edukativnom planu rada Kancelarije, formiran je sistem cirkularnih SMS poruka sa bazom od 75 žena. Tokom sprovođenja projekta postalo je primetno da su žene vremenom postale sve otvorenije za saradnju i da sve češće iskazuju veliko poverenje prema zaposlenima iz Kancelarije, koje vide kao svoje partnere u promovisanju proizvoda.
Projekat je podržao jačanje kapaciteta zaposlenih u Kancelariji u pravcu pisanja projekata, organske proizvodnje, izrade biznis plana i obuka za HACCP, kako bi znanje i veštine preneli dalje, a prvenstveno ženama preduzetnicama u poljoprivredi.
Koordinatorka projekta kaže da je, s obzirom da je reč o stočarskom kraju, predviđeno i pokretanje postupka zaštite geografskog porekla zlatiborskog kajmaka i zlatiborskog sira kao brenda ovog kraja. „Nažalost, zbog epidemiološke situacije nismo bili u mogućnosti da organizujemo posete primerima dobre prakse, a i obuke smo morali da prilagodimo trenutnoj situaciji, ali mislim da smo se dobro snašli i da naše korisnice za sada mogu da budu zadovoljne“, pojašnjava Katarina aktuelne izazove. U okviru Kancelarije podeljeno je i šest grantova za korisnice u vidu neophodne opreme u vrednosti oko 1.000.000 dinara i ta praksa će biti nastavljena i narednih godina.
Prepoznate na ovaj način od strane lokalne samouprave, žene iz zlatiborskih sela dobile su vetar u leđa i nove ideje koje će razvijati i realizovati kroz međusobnu saradnju i umrežavanje.
***
Ova uspešna priča nastala je u okviru projekta „Poljoprivredno-edukativna kancelarija – Zlatiborka“, koji sprovodi Opština Čajetina u saradnji sa Udruženjem „Zlatiborski plodovi“, PD “Zlatiborski eko agrar“ doo i Udruženjem „Savez seoskih žena Čajetine“ u Zlatiborskom okrugu u okviru Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje LIP 2 kojim koordinira Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU) uz podršku Vlada Švajcarske.
Napiši komentar