Milica Krsmanović ima 88 godina i živi sama u graničnom području sela Mrsać i Lazac, u brdovitim predelima teritorije grada Kraljeva. Ima troje dece koja žive van Kraljeva. Rano je ostala udovica. Njena deca se trude da je obilaze kad god im to prilike dozvoljavaju.
Kao starija osoba koja živi u samačkom domaćinstvu, Milica je od strane Centra za socijalni rad prepoznata kao osoba kojoj je potrebna podrška i ona je od ove godine postala korisnica usluge Pomoć u kući.
Brigu o Milici vodi gerontodomaćica Sretana Jovanović, koja živi u istom selu i koja je obilazi dva puta nedeljno po dva sata u skladu sa Miličinim potrebama.
Baka Milica ne krije svoje zadovoljstvo: „Kad dođe Sretana, ogreje me sunce kao ovo danas. Sve mi pomaže, naročito da se snađem oko ovih lekova. Donese mi namirnice, počisti i spremi da jedem. Ipak najviše volim da popijemo zajedno kafu i da se lepo ispičamo, jer samoća ubija čoveka.“
Sretana je jedna od devet žena koje žive u planinskim selima Kraljeva (Studenica, Lopatnica, Lazac, Vitkovac, Musina Reka i Zakuta), a koje su se prošle licenciranu obuku za gerontodomaćice. One u ovom trenutku vode brigu o 25 korisnika(ca), najstarijih sugrađana(ki), koji žive u ovih šest ruralnih područja grada Kraljeva.
Pored uspešno završene licencirane obuke za gerontodomaćice, Sretana i njene koleginice prošle su i dodatnu obuku iz oblasti psihosocijalne podrške sa ciljem umanjivanja socijalne isključenosti korisnika usled ograničenog kretanja, a posebno u prevazilaženju osećaja usamljenosti i izolovanosti.
Prema rečima Slađane Čorbić, stručne radnice Centra za lokalne usluge Grada Kraljeva, ovaj projekat je usmeren na uspostavljanje održivih i kvalitetnih usluga koje omogućavaju život u zajednici najstarijim sugrađanima bez adekvatne porodične podrške, uz obezbeđenje novih radnih mesta na poslovima socijalne zaštite.
„Mi iz gradskog Centra za lokalne usluge smo zadovoljni kako se projekat odvija i na osnovu terenskog rada i saradnje sa Centrom za socijalni rad i mesnim kancelarijama. Obezbedili smo pružanje usluge svim prioritetnim korisnicima/ama u ovim kraljevačkim planinskim selima“, objašnjava Slađana. Prema njenim podacima, za ovu uslugu su zainteresovani i sugrađani iz drugih sela. „Stoga se nadamo i proširenju obuhvata korisnika kroz podršku lokalne samouprave“, zaključuje Slađana.
***
Ova uspešna priča nastala je u okviru projekta „Treće doba u porodici“, koji sprovodi Grad Kraljevo u saradnji sa udruženjem građana „Polet“ i Centrom za socijalni rad Kraljevo u okviru Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje LIP 2 kojim koordinira Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU) uz podršku Vlada Švajcarske.
U okviru projekta „Treće doba u porodici” pripremljen je Vodič za urgentno hraniteljstvo starijih osoba, a možete ga preuzeti ovde (.pdf, 56 MB).
Napiši komentar