Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Malo žena na mestima gde su moć i odlučivanje

Objavljeno 12.03.2015.

zenska_platforma001U Srbiji je učinjen napredak kada je reč o uključivanju žena u politički i javni život, ali ih je nedovoljno na mestima gde su moć i stvarni uticaj na donošenje odluka, ocenili su učesnici konferencije “Ženske platforme za razvoj Srbije”.

Poslanica i koordinatorka Ženske parlamentarne mreže Dubravka Filipovski kaže da kvantitet nije cilj nego je cilj podela moći i odgovornosti zajedno sa muškaracima, navodeći da je ključna reforma političkih stranaka, jer je u mnogima pitanje rodne ravnopravnosti samo deklarativno pitanje.

Filipovski je rekla da žena u Srbiji ima 51,6 odsto, a manje su zastupljeni pol i da je pored uređenog zakonodavnog i institucionalnog okvira situacija u stvarnosti potpuno drugačija, navodeći da je od 170 opština i gradova u Srbiji samo pet gradonačelnica i samo 16 odsto žena na rukovodećim položajima.

Kako je navela, činjenice i brojke govore da je problem što su muškarci određene oblasti, kao što su finansije i spoljna politika, u toj meri zauzeli da tu ima manje mesta za žene, za koje ima više mesta u prosveti i socijalnom radu, prenosi Tanjug.

“To želimo da menjamo”, poručila je Filipovski i istakla da Ženska platforma i njen akcioni plan treba da budu osnova za menjanje stereotipa i predrasudu koji još postaje u Srbiji i da je u njenom sprovođenju potreban zajednički rad.

Potpredsednica parlamenta i članica Ženske parlamentarne mreže Gordana Čomić kaže da je zastupljenost žena mnogo manja nego što je to korisno za celo društvo i mnogo veća nego što se mnogima, koji ne bi voleli da vide žene na javnim poslovima, čini.

“Žene su neophodne za razvoj Srbije”, rekla je Čomić i dodala da je glavni problem nedostatak dijaloga, nesklonost vladavini prava i sklonost stereotipima.

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović kaže da je učinjeno mnogo kad je reč o osnaživanju žena, a da je Ženska platforma dokument koji bi trebalo da dodatno ojača poziciju žene u našem društvo.

“Ženama treba dati mnogo više uloge i uticaja tamo gde je moć, gde se stvarno odlučuje, gde je novac”, kaže Omerović navodeći da imamo predsednicu parlamenta, dve potpredsednice vlade i pojedine ministarke, ali da to nije dovoljno jer je mnogo važnije omogućiti im stvarni uticaj.

Poslanica i koordinatorka Ženske parlamentarne mreže Stefana Miladinović kaže da je rodna ravnopravnost najvažniji test jednakosti u društvu i da Ženska platforma pokazuje dalje pravce razvoja našeg društva.

Predsednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht rekla je da nažalost nije dovoljno da ženski pokret bude jak nego organizacije žena moraju da menjaju društvo.

“Pravi je trenutak za Žensku platformu koja treba da postane zaista program celog društva”, rekla je Sonja Liht i poručila da bez žena nema razvoja, jer su one nosioci razvoja.

Izvor: www.rts.rs

***

Televizijski prilog o Konferenciiji pogledajte na sajtu www.b92.net.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]