Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije objavio je analizu pod nazivom „Analiza dugotrajnog siromaštva u Republici Srbiji”.
Analiza je sprovedna tokom 2019. i 2020. godine i uključuje analizu podataka za Srbiju iz Ankete o prihodima i uslovima života (Survey on Income and Living Conditions – SILC) za 2017. godinu.
Dugotrajno siromaštvo je koncept koji je razvila Evropska unija kao važan aspekt praćenja ekonomske situacije u okviru SILC ankete, koju institucije država sprovode i šalju Statističkom zavodu Evropske unije (Eurostat). Pod dugotrajnim siromaštvom podrazumeva se pojava da osobe imaju raspoloživi dohodak koji je ispod praga rizika od siromaštva i u godini ispitivanja i u prethodne dve od tri godine. Stoga, osnovni cilj istraživanja je bilo utvrđivanje prediktora na osnovu kojih je moguće da će osobe biti u dugotrajnom siromaštvu, kao i da se ispita da li se vrsta i intenzitet uticaja prediktora razlikuju kada se dugotrajno siromaštvo definiše na različite načine.
Prvi prediktorski model u analizi definisao je dugotrajno siromaštvo onako kako ga definiše Eurostat – kao broj stanovnika koji žive ispod linije siromaštva (ispod 60% medijane prosečnog prihoda) u poslednjoj godini ispitivanja (2017) i u dve od prethodne tri uzastopne godine. Drugi prediktorski model definisao je dugotrajno siromaštvo kao zavisnu varijablu, i to kao broj osoba koje su u sve četiri uzastopne godine u riziku od siromaštva (od 2014. do 2017. godine), dok je treći model koristio tešku materijalnu deprivaciju u prethodne četiri godine (od 2014. do 2017. godine).
Analiza u svom sadržaju obuhvata:
- definisanje koncepta dugotrajnog siromaštva;
- analizu značaja bavljenja temom dugotrajnog siromaštva u Republici Srbiji;
- negativne efekte dugotrajnog siromaštva na različite životne ishode i
- karakteristike porodica i osoba koje žive u dugotrajnom siromaštvu.
Takođe, istraživanje je primenjeno i na uzorku iz Srbije, te ova analiza sadrži i najvažnije zaključke i preporuke, koje su klasifikovane u tri grupe mera – mere ka povećanju pristupa tržištu rada i kvalitetu poslova, mere koje se odnose na povećanje nivoa obrazovanja i mere koje se odnose na povećanje efikasnosti socijalne zaštite.
Napiši komentar