Istraživanja sprovedena u Republici Srbiji ukazuju na nepovoljan položaj starijih žena i njihovu izloženost diskriminaciji, ali su podaci fragmentirani, pri čemu do sada nije bilo istraživanja usmerenih na položaj starijih žena kao takav. Publikacija „Istraživanje o položaju starijih žena u Srbiji”, nastala kroz saradnju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), upravo ima za cilj da popuni tu prazninu i obezbedi podatke o važnim aspektima života žena starosne dobi 65 ili više godina, prikupljene u okviru istraživanja sprovedenog 2017. godine.
Tekst publikacije podeljen je na više celina. U prvoj celini prikazan je međunarodni pravni okvir kojim su propisane obaveze države u pogledu zaštite starijih osoba, zatim je u drugoj celini prikazan položaj starijih žena u Srbiji na osnovu analize dosadašnjih istraživanja, u trećoj i četvrtoj celini prikazani su svrha i cilj istraživanja, kao i korišćena metodologija, dok su u petoj celini izneti podaci dobijeni u okviru ovog istraživanja, grupisani prema osnovnim oblastima interesovanja. Na kraju publikacije nalaze se osnovni nalazi i preporuke, a kao dodatak je priložena anketa korišćena u istraživanju i pregled literature.
Rezultati ove analize ukazuju na činjenicu da starije žene kao najveći problem ističu loš socio-ekonomski položaj (54% ukupnog broja ispitanica). Naime, rezultati istraživanja ukazuju na to da tek 17,2% ispitanica smatra da su im mesečni prihodi dovoljni da zadovolje potrebe, a čak 45,6% navodi da im nedostaje još mnogo sredstava kako bi zadovoljile svoje potrebe.
Osim socio-ekonomskog položaja, kao značajan problem ispitane starije žene navode i dostupnost i kvalitet zdravstvenih usluga. Tako, čak 86% ispitanica smatra da se zdravstveni radnici/e prema njima, zbog starosti, ophode sa manje poštovanja u odnosu na druge pacijente/kinje.
Što se tiče usluga u zajednici, ispitanice nisu u dovoljnoj meri informisane o mogućnosti korišćenja usluga socijalne zaštite. Rezultati istraživanja ukazuju na postojanje znatnog raskoraka između potreba za podrškom i korišćenja usluga socijalne zaštite – samo 9% ispitanih žena koje navode da imaju znatnih poteškoća u obavljanju svakodnevnih aktivnosti koristi usluge socijalne zaštite ili pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica.
Osim toga, starije žene se susreću sa izazovima i prilikom korićenja javnih servisa, javnog prevoza, kao i prilikom učestvovanja u kulturnim i drugim aktivnostima u zajednici, a kao problem se navodi i suočavanje s nasiljem.
Publikacija je objavljena sa ciljem da se što bolje predstave položaj i problemi sa kojima se suočavaju starije žene u Republici Srbiji, kao i da se rezultatima istraživanja doprinese razvoju relevantnih politika i mera podrške starijim ženama i da doprinos naporima države na unapređenju njihovog položaja.
Kliknite da preuzmete publikaciju „Istraživanje o položaju starijih žena u Srbiji” (.pdf).
Izvor: ravnopravnost.gov.rs
Napiši komentar