Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Objavljeni rezultati istraživanja o zadovoljstvu građana radom lokalnih i državnih institucija

Objavljeno 01.03.2017.

Zadovoljstvo građana radom institucija na lokalu opada, percepcija korupcije raste, dok su građani najzadovoljniji radom Agencije za restituciju, mada je i ona dobila ocenu ispod 3 na skali od 1 do 5, pokazalo je istraživanje o zadovoljstvu građana radom lokalnih i državnih institucija, sprovedeno u okviru projekta novinske agencije Beta “Lokalni posmatrači”. Kao najmanje efikasnu i na lokalnom i na nacionalnom nivou građani su ocenili Agenciju za privatizaciju. Više od 40% ispitanika smatra da EU nije ništa učinila za njihov grad, a manje od petine da jeste.

Istraživanje koje je sprovedeno u okviru projekta novinske agencije Beta “Lokalni posmatrači”, pokazalo je da se povećao broj građana koji smatraju da korupcija postoji u različitim institucijama na lokalu u odnosu na prethodno istraživanje iz februara prošle godine.

U novom istraživanju koje je sprovedela agencija Ninamedija (Ninamedia) od od 12. do 21. februara 2017. na 1.055 građana, 70,4% ispitanika je reklo da postoji korupcija u policiji na lokalu, dok je godinu dana ranije to mislilo 63,8%.

Nešto više od dve trećine ispitanika (67,7%) smatra da postoji korupcija u sudstvu, što je 3,7 procentnih poena više nego prošle godine, dok je procenat građana koji misli da u tužilaštvu ima korupcije porastao za 4,2 procentna poena na 64,2%.

Građani smatraju da su predstavnici lokalnih vlasti korumpiraniji od predstavnika javnih preduzeća, pošto su stepen korupcije kod predstavnika lokalnih vlasti ocenili sa 3,63  a predstavnike javnih preduzeća ocenom 3,38 na skali od 1 do 5, gde 5 predstavlja viši stepen korupcije.

I ovde je zabeleženo pogoršanje, mada blago, pošto je 2016. korupcija predstavnika lokalnih vlasti ocenjena sa 3,23 a javnih preduzeća sa 3,35.

Primena zakona u lokalnim institucijama ocenjena je sa 2,62 na skali od 1 do 5 pri čemu je pet najbolja ocena, efikasnost institucija sa 2,57, trajanje sudskih procesa je ocenjeno najnižom prosečnom ocenom 2,30, dok opšta ocena rada institucija iznosi 2,61, dok je godinu dana ranije iznosila 2,7, pokazalo je istraživanje.

Izvršna direktorka Ninamedia istraživanja Jelena Jojkić rekla je za Betu da se svuda beleži “linearni, sistematski” pad ocena u odnosu na prošlu godinu, navodeći da su građani na skali od 1 do 5 davali prosečne ocene uglavnom lošije od 3, što se tumači da je ocena ispod proseka.

Ona je rekla da nema jasnog objašnjenja za takav trend ali da bi se mogao objasniti time da je prošlogodišnje istraživanje rađeno neposredno pred raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora kada su očekivanja veća.

Izuzetak predstavlja Agencija za restituciju, gde postoji blago poboljšanje percepcije, i čijim radom su građani najviše zadovoljni na lokalnom i na nacionalnom nivou za razliku od Agencije za privatizacije koju su ocenili kao najmanje efikasnu.

Prema istraživanju, privatizacija na lokalu je ocenjena sa 2,41, borba protiv korupcije 2,44 i borba protiv organizovanog kriminala ocenom 2,45.

Stopa građana koji smatraju da lokalna samouprava podstiče razvoj privrede, smanjila se sa 31,3% na 23,7%, dok 40,5% ispitanika ocenjuje da lokalna samouprava ne podstiče razvoj privrede u njihovom gradu.

Malo više od jedne trećine ispitanika (35,4%) smatra da državne institucije sarađuju, što predstavlja pad u odnosu na 2016. kada je tako mislilo 39,4% građana.Prema ovogodišnjem istraživanju, 24,9% građana smatra da institucije ne sarađuju, dok 31,8% smatra da niti sarađuju niti ne sarađuju.

Više od polovine građana Srbije smatra da u institucijama nema diskriminacije prema Romima (57,2%), osobama sa invaliditetom (58,6%), LGBT populaciji (51,4%) niti prema etničkim manjinama 62,2%.

Prema istraživanju, 43% ispitanika smatra da EU nije ništa učinila za njihov grad, 39% nije znalo kako da odgovori, dok je 18% ispitanika reklo da je EU učinila nešto za grad u kom žive, žive i ovu grupu uglavnom čine muškarci, oni koji žive u vangradskim sredinama Zapadne Srbije i Šumadije.

Slličan je rezultat prethodne godine kada je 19% njih navelo da je EU nešto učinila za njihov grad.

Od konkretnih stvari koje je EU učinila na prvom mestu ispitanici navode podršku privredi, investicije i dovođenje stranih investitora, a zatim donacije EU.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]