U zajedničkoj organizaciji Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom i Ministarstva zdravlja, 3. jula 2019. godine je u Palati Srbija održan je prvi sektorski sastanak na temu unapređenja položaja interseks osoba u Republici Srbiji. Sastanku su prisustvovali predstavnici/e organizacija civilnog društva koja se aktivno bave pitanjima vezanim za unapređenje položaja i prava interseks osoba, kao i brojni predstavnici/e organa državne uprave i institucija zdravstvenog sistema u čiji delokrug spada pomenuta tema.
Cilj sastanka bio je iniciranje dijaloga između resornog ministarstva i drugih državnih organa sa organizacijama civilnog društva, uspostavljanje koordinacije i mehanizama saradnje u oblasti unapređivanja položaja interseks osoba u zdravstvenom sistemu, odnosno definisanje plana daljih aktivnosti na polju rešavanja izazova sa kojima se interseks zajednica, odnosno državne institucije u ovoj oblasti suočavaju.
Žarko Stepanović, v. d. direktora Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, otvorio je sastanak uvodnim izlaganjem o značaju teme koja je nedovoljno prepoznata u Republici Srbiji i ulozi Kancelarije kao mehanizma za saradnju civilnog i javnog sektora. Stepanović je posebno istakao da će Kancelarija u narednom periodu nastaviti sa aktivnostima u pravcu boljeg prepoznavanja potreba civilnog društva i usklađenog delovanja svih relevantnih aktera sa ciljem poboljšanja položaja manjinskih i ranjivih grupa, uključujući svakako i pripadnike interseks zajednice, te izrazio nadu da je održani sastanak samo prvi korak u unapređenju kvaliteta njihovog života.
Skupu se u uvodnom delu obratila i dr Vesna Knjeginjić, pomoćnica ministra zdravlja u Sektoru za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu, ističući značaj saradnje državnih organa sa organizacijama civilnog društva, odnosno spremnost resornog ministarstva da sasluša i uvaži potrebe civilnog sektora u vezi sa pomenutom temom, kako sa normativnog, tako i sa praktičnog aspekta, uz predlog da sam sektor da aktivni doprinos definisanjem predloga, odnosno preduzimanjem konkretnih mera iz svog delokruga za rešavanje spornih pitanja u okviru ove oblasti.
Kristian Ranđelović, predstavnik organizacije XY Spectrum i jedan od inicijatora ideje o sastanku, izneo je podatke i informacije iz perspektive civilnog društva i ukazao na mnogostruke izazove sa kojima se interseks osobe i njihova okolina suočavaju.
Najveći broj prisutnih, kako predstavnika/ca organizacija civilnog društva i njihovih saradnika/ca, tako i predstavnika/ca državnih institucija, učestvovao je u konstruktivnoj diskusiji, a kao rezultat iste postignut je širok konsenzus o budućim aktivnostima. Učesnici/e su se saglasili da naredni koraci obuhvate aktivan rad na normativnom okviru, ustanovljavanje protokola postupanja zdravstvenih radnika/ca, informisanje javnosti, ali i kontinuirano unapređivanje informisanja i edukaciju roditelja, a sve u cilju kako bi se kroz angažovanje svih aktera interseks zajednica u Republici Srbiji učinila vidljivijom, a njenim pripadnicima obezbedili uslovi za društvanu integraciju uz puno uživanje ljudskih prava i sloboda garantovanih Ustavom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima.
Izvor: www.civilnodrustvo.gov.rs
Napiši komentar