Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je u saradnji sa Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti 13. oktobra 2021. godine organizovao online obuku za novinare i novinarke o rodno osetljivom izveštavanju i afirmativnom predstavljanju osetljivih grupa.
Cilj treninga bio je da novinari i novinarke steknu znanja o pojmovima koji se tiču diskriminacije, kao i da kroz primere dobre i loše prakse u izveštavanju o osetljivim grupama u medijima u Srbiji prepoznaju diskriminatorske i stereotipne novinarske prakse, te da bi bili osnaženi da u budućem radu na afirmativni način predstavljaju pripadnike i pripadnice osetljivih grupa.
Predstavnica Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Antigona Andonov ukazala je na ulogu ove institucije u zaštiti ravnopravnosti, ali i istakla značaj priručnika namenjenih medijima i novinarima, koji mogu biti polazna osnova za promenu postojećih loših praksi u ovoj oblasti. „Mediji ne razumeju uvek šta je tačno diskriminacija, ali i da ne mora uvek da bude rezultat jasne namere, već često i straha, neznanja i slično“, kazala je Andonov i objasnila da institucija Poverenika za zaštitu ravnopravnosti postupa na osnovu pritužbi, koja predstavlja postupak koji traje 90 dana, nakon čega se donosi mišljenje i preporuka u vezi sa diskriminacijom.
Facilitatorka treninga Danica Balaban predstavila je rezultate više istraživanja koji u fokusu imaju predstavljanje Roma i Romkinja u medijima u zemljama zapadnog Balkana, kao i pojedinačne primere dobrih i loših praksi u konstruisanju manjinskih identiteta. Poseban deo treninga bio je posvećen medijskim praksama u pogledu izveštavanja o višestruko osetljivim grupama kao što su devojčice koje su žrtve nasilja. Takođe, deo obuke u fokusu je imao zakone i kodekse koji se odnose na medije u Srbiji, čime je posebno ukazano na normativni okvir za izveštavanje o osetljivim grupama.
Treningu je prisustvovalo 15 novinara i novinarki iz nacionalnih i lokalnih medija iz Srbije, a obuka je predviđena Akcionim planom za poglavlje 23, koje je od posebne važnosti u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Napiši komentar