Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana radionica „Ciljevi održivog razvoja – položaj Roma i Romkinja u Srbiji”

Objavljeno 04.06.2019.

Radionica "Ciljevi održivog razvoja - položaj Roma i Romkinja u Srbiji"Ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović je 3. juna na radionici „Ciljevi održivog razvoja – položaj Roma i Romkinja u Srbiji” podsetila na to da su Romi najveća manjinska etnička grupa u Evropi, a da i dalje imaju ograničen pristup ličnom i profesionalnom razvoju.

Ona je istakla da statistika pokazuje da je više od polovine pripadnika/ca romske nacionalnosti nezaposleno, da se Romkinje suočavaju sa velikim preprekama kako bi ostvarile svoja prava, kao i da se više od polovine devojčica romske populacije udaje pre 18. godine.

Romi i Romkinje se suočavaju sa diskriminacijom, nasiljem, govorom mržnje, netolerancijom, zlostavljanjem, koje je zasnovano na neznanju i predrasudama, a činjenica je da je netolerancija prema ljudima koji su različiti često ukorenjena i u našem društvu, istakla je ministarka.

Prema njenim rečima, smrtnost romske dece u Srbiji iznosi 13 na 1.000 rođene dece, dok je u opštoj populaciji taj broj tri puta manji.

Takođe, obuhvat vakcinacije je manji od opšte populacije jer Romi/kinje žive u uslovima ekstremnog siromaštva, naglasila je Đukić Dejanović i dodala da većina romske dece nije deo predškolskog programa, dok se veći deo njih i dalje nalazi van osnovnog obrazovanja.

Trećina dece romske populacije upisane u prvi razred kreće sa zakašnjenjem, a svega 65 odsto upisanih završi osnovnu školu, navela je ona.

Ministarka je kao ohrabrujuće rezultate navela to što raste broj upisane dece koja pohađaju prvi razred, ali podaci o visokoškolskom obrazovanju pokazuju da je svega dva odsto Roma i Romkinja deo univerzitetske zajednice.

Đukić Dejanović je istakla da je, prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Srbiji čak 60 odsto Roma/kinja bilo nezaposleno, a posebno se Romkinje suočavaju sa preprekama kako bi ostvarile svoja prava.

Problem dečjih brakova, kako je naglasila, prepoznat je u Strategiji za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Srbiji od 2006. do 2020. godine, Nacionalnoj strategiji za rodnu ravnopravnost od 2016. do 2020. godine i Strategiji prevencije i zaštite od diskriminacije. Ona je napomenula i da je sve štetne prakse dečjih, ranih, nasilnih brakova potrebno eleminisati prema Agendi UN o održivom razvoju do 2030. godine.

Đukić Dejanović, koja je i predsednica Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende UN o održivom razvoju do 2030. godine, podsetila je na to da Agenda 2030 predviđa i dostojanstven rad za sve žene i muškarce, što obuhvata i mlade i osobe sa invaliditetom, kao i iste plate za rad jednake vrednosti.

Stalni koordinator UN u Srbiji Hans Fridrih Šoder naglasio je da će UN porodica nastaviti u Srbiji da se posvećuje ovoj temi kako bi položaj Roma i Romkinja bio bolji i da bi im bila omogućena jednaka ljudska prava.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]