Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen projekat osnaživanja reproduktivnog i seksualnog zdravlja mladih Romkinja

Objavljeno 20.06.2019.

Predstavljanje projekta "Moje telo moja prava"Asocijacija za seksualno i reproduktivno zdravlje – SRH Srbija, uz podršku Ministarstva zdravlja, Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku, Instituta za javno zdravlje Srbije, kao i zdravstvenih i socijalnih ustanova i lokalnih samouprava, započinje projekat „Moje telo moja prava”, koji se tiče reproduktivnog zdravlja mladih Romkinja, sa ciljem da se edukuju, osnaže i nauče da pravilno planiraju porodicu. Projekat je deo globalnog projekta „MSD za majke“, koji finansira kompanija „Merck Sharp & Dohme“ (MSD), traje tri godine i  sprovodi se u Srbiji, Bugarskoj i Rumuniji.

Realizacija projekta u Srbiji, koji se sprovodi u Beogradu, Obrenovcu, Zaječaru i Pirotu, obuhvata saradnju sa partnerskim organizacijama, zdravstvenim ustanovama i lokalnim samoupravama. Projekat je podržan od strane Međunarodne federacije za planirano roditeljstvo – MFPR, a pored edukacije, baviće se pravima romske populacije, povećanjem dostupnosti i kvalitetom zdravstvenih usluga u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja, kao i prevencijom neželjenih, naročito maloletničkih trudnoća.

Pored podizanja nivoa informisanosti, pristupa zdravstvenoj zaštiti, edukativnim materijalima i kontraceptivnim sredstvima, projekat podrazumeva i kontinuiranu aktivnost 20 obučenih vršnjačkih edukatora/ki, koji će biti podrška mladima u romskim zajednicama i pružati im svu neophodnu pomoć i informacije od značaja za seksualno, reproduktivno zdravlje i prava koja im pripadaju.

Takođe, biće napravljena i besplatna aplikacija za mobilne telefone na srpskom i romskom jeziku, koja će na savremen način pružiti informacije o seksualnom, reproduktivnom zdravlju, pravima, kontracepciji i planiranju porodice, a biće prevashodno namenjena mladima od 16 do 25 godina.

Menadžerka projekta Aleksandra Sremčev predstavila je projekat i istakla: „Cilj projekta je da se poveća pristup i poboljša kvalitet usluga planiranja porodice sa fokusom na mlade Romkinje. Imajući u vidu značaj multisektorske saradnje i uključivanje svih relevantnih aktera, projekat se realizuje u saradnji sa lokalnim romskim organizacijama, ustanovama primarne zdravstvene zaštite, predstavnicima lokalnih institucija, kao i predstavnicima romske zajednice koji su od samog početka kroz participativan proces uključeni u kreiranja samih projektnih aktivnosti. Do sada, SRH Srbija je u saradnji sa lokalnim partnerima i predstavnicima romske populacije realizovala sve pripremne aktivnosti, a od početka ovog meseca smo počeli sa realizacijom projektnih aktivnosti koje se tiču senzitivisanja lekara iz ustanova primarne zdravstvene zaštite za rad sa romskom populacijom na informisanju i podizanju svesti o dobrobiti korišćenja savremenih metoda planiranja porodice, s jedne strane, i mobilisanju romske zajednice, kroz vršnjačku edukaciju i kreiranje grupa za podršku, koje će pružati informacije vezano za značaj očuvanja seksualnog i reproduktivnog zdravlja mladih Romkinja kroz direktan rad sa zajednicom, s druge strane.“

Ministarka u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku prof. dr Slavica Đukić Dejanović navela je da Vlada Republike Srbije kao posebne prioritete prepoznaje prava manjinskih grupa, povećanje dostupnosti i unapređenje zdravstvenih usluga u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja i planiranje porodice i kroz svoj rad aktivno nastoji da ove oblasti unapredi. „Projekat o kome danas govorimo primer je uspešne saradnje između predstavnika domaćih i međunarodnih partnera, predstavnika države, jedinica lokalne samouprave, privatnih partnera, nevladinog sektora i stručne zajednice i posvećenih pojedinaca i predstavnika manjina, koja je i model za ostvarivanje 17 Ciljeva održivog razvoja sadržanih u Agendi 2030. U zajedničkim nastojanjima da poboljšamo životne uslove za sve, naši romski sugrađani značajan su činilac društvenog napretka, koji neće i ne sme biti ostavljen iza kolone, u skladu sa glavnim motom Agende 2030.”

Direktor kompanije MSD Srbija Nebojša Škuljec rekao je da projekat „MSD za majke” globalni projekat kompanije koji je u skladu sa ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija, a namera je stvoriti novi svet u kome nijedna majka neće izgubiti život prilikom donošenja novog života na svet. „U tom smislu, kompanija MSD je pre sedam godina izdvojila 500 miliona dolara u cilju poboljšanja uslova života majke i deteta. Ponosni smo što je ovaj program stigao i u našu zemlju, a posebno nam je drago što će kroz trogodišnji period trajanja projekta biti unapređeno znanje, ali i promenjene navike u planiranju porodica romske populacije u Srbiji. Veoma nam je drago što je projekat podržan i od strane Ministarstva zdravlja i Ministarstva za demografiju i populacionu politiku, kao i Instituta za javno zdravlje Republike Srbije, a nadamo se da će i posle završetka projekta on nastaviti sa radom i kroz pomenute institucije.”

Izvor: www.mdpp.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]