Republički zavod za statistiku objavio je kratku informativnu tematsku publikaciju iz serije „Ne izostaviti nikoga iz razvoja!”, posvećenu prikazu stanja u ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja (COR) u odnosu na jednu od najranjivijih i najviše marginalizovanih grupa stanovništva u Srbiji – onog stanovništva koje živi u romskim naseljima.
„Ne izostaviti nikoga iz razvoja” (Leave No One Behind) osnovno je načelo Agende za održivi razvoj do 2030. godine i njenih Ciljeva održivog razvoja. Ovo načelo je odraz jednoglasne odlučnosti svih država da se u potpunosti iskorene siromaštvo, socijalna isključenost i diskriminacija u svim svojim oblicima, te da se smanje nejednakosti i različiti oblici ranjivosti koji isključuju pojedince i društvene grupe iz razvojnih procesa i umanjuju njihov razvojni potencijal i blagostanje, ali i razvojni potencijal čovečanstva u celini. Ovo načelo je utemeljeno na spoznaji da se, zbog ukrštanja različitih faktora isključivanja, pojedine grupe suočavaju sa višestrukim, uzajamno osnažujućim faktorima uskraćivanja i nejednakosti, koji dovode do toga da budu izostavljene iz razvojnih procesa.
Pet ključnih faktora isključivanja su: diskriminacija (na osnovu neke od nasleđenih ili stečenih osobina), geografska udaljenost ili smeštenost u nepovoljno geografsko područje (degradirana životna sredina, odsustvo saobraćaja i komunikacija, nerazvijena ekonomija, tehnologija, usluge), upravljanje (neadekvatni zakoni, politike, netransparentne i neodgovorne institucije, odsustvo demokratskog učešća), socio-ekonomski status (nejednakosti u pristupu resursima, mogućnostima za zapošljavanje, siromaštvo i uskraćivanje), osetljivost na šokove (konflikte, krize, klimatske promene i prirodne katastrofe).
Zahvaljujući podacima iz Istraživanja višestrukih pokazatelja (MICS) koje je u Srbiji sprovedeno u šest ciklusa tokom perioda 2000-2019. godine (od trećeg ciklusa u saradnji sa UNICEF-om i Republičkim zavodom za statistiku), može da se sagleda napredak u ostvarivanju COR za ovu društvenu grupu. Stanje u pogledu COR se prati kroz perspektivu životnih tokova, sa namerom da se sagleda kako isključivanje iz jedne životne putanje, odnosno oblasti života vodi isključivanju iz drugih oblasti (na primer isključenost iz obrazovanja vodi isključenosti iz tržišta rada), dovodeći do najtežih oblika višestruke isključenosti. Ovaj pristup takođe omogućuje da se sagleda kako isključivanje iz razvojnih procesa u ranijim fazama života utiče na isključivanje u kasnijim fazama što dovodi do dugotrajne i međugeneracijske isključenosti.
U publikaciji su za prikaz stanja korišćeni i zvanični indikatori COR koji se prate na portalu Republičkog zavoda za statistiku, ali i drugi pokazatelji koji omogućavaju da se stekne bolji uvid u pojedine aspekte života i položaja, a koji predstavljaju važne pokazatelje isključenosti iz razvoja.
Izradu publikacije „Ne izostaviti nikoga iz razvoja! Napredak u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja među stanovništvom romskih naselja u Srbiji” podržale su vlade Švajcarske i Nemačke.
Izvor: www.stat.gov.rs
Napiši komentar