Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Saopštenje Ministarstva za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja povodom izveštaja HRW „Moj san je da odem odavde“ – Deca sa invaliditetom u srpskim ustanovama

Objavljeno 09.06.2016.

minrzs_saopstenje_za_javnostSaopštenje Ministarstva za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja povodom izveštaja Human Rights Watch-a, koji je 8. juna objavljen pod naslovom „Moj san je da odem odavde“ – Deca sa invaliditetom u srpskim ustanovama

Povodom izveštaja Human Rights Watch-a, koji je danas objavljen pod naslovom „Moj san je da odem odavde“ – Deca sa invaliditetom u srpskim ustanovama, Ministarstvo za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja želi još jednom da istakne da država Srbija već sprovodi proces deinstitucionalizacije i podrške porodicama sa decom sa smetnjama u razvoju. Država je u prethodne dve godine ulagala u ustanove socijalne zaštite prvenstveno da bi podigla nivo usluge radi kvalitetnijeg života korisnika i dostizanja standarda propisanih za dobijanje licence, a ne u cilju proširenja postojećih kapaciteta za smeštaj.

Od 2014. godine do danas Ministarstvo za rad je za obnavljanje (ne proširenje) ustanova u sistemu socijalne zaštite opredelilo skoro 1,5 milijardu dinara.

Država je istovremeno dva puta godišnje raspisivala konkurse putem kojih je podsticala uspostavljanje novih i podržavala već postojeće usluge socijalne zaštite u nadležnosti lokalnih samouprava. U martu ove godine usvojena je Uredba o namenskim transferima kojom se obezbeđuju sredstava za razvoj usluga socijalne zaštite u skladu sa potrebama građana u lokalnim samoupravama čiji je nivo razvijenosti ispod republičkog proseka. Uredbom je u ovoj godini namenskim transferima preneto 400 miliona dinara za razvoj usluga socijalne zaštite u 122 lokalne samouprave, a za svaku narednu godinu planirana sredstva će biti uvećana.

Ministarstvo, takođe, preko Sektora za osobe sa invaliditetom, više od 300 miliona dinara putem konkursa usmerava udruženjima za osobe sa invaliditetom, koja se često pojavljuju kao lokalni pružaoci usluga socijalne zaštite.

Dalje, osim što se u tri ustanove na smeštaju nalaze i deca i mladi i odrasli, ali u odvojenim paviljonima, nije osnovan ni navod HRW da deca i odrasli borave u istim prostorijama, te da su zbog toga deca u riziku od zlostavljanja i nasilja.

Kontrola zdravstvene zaštite i davanje medikamentozne terapije korisnika na smeštaju je u nadležnosti Ministarstva zdravlja. Radi unapređenja ovog segmenta zaštite, Ministarstvo za rad je unapredilo svoju saradnju sa zdravstvenim, ali i sa obrazovnim sistemom, da bi omogućilo da više korisnika bude obuhvaćeno obrazovnim procesom.

Ministarstvo za rad podseća da je preko 6.000 dece smešteno u hraniteljske porodice, a svega oko 670 u 17 institucija (2010. u institucijama ih je bilo 1.265).

Na osnovu detaljne analize kadrovskih i materijalnih resursa ustanova socijalne zaštite za smeštaj dece i potreba za razvoj usluga na lokalnom nivou, sačinjen je Predlog plana transformacije ustanova za decu. Ustanove će, prema Planu, pružati usluge smeštaja sa manjim kapacitetom, kroz male domske zajednice, i socio-zdravstvene usluge. Ministarstvo će i dalje insistirati na individualnom radu sa decom u ustanovama, u skladu sa njihovim potrebama i kapacitetima, i na većem uključivanju u aktivnosti u zajednici.

Deca sa smetnjama u razvoju, prema Zakonu o socijalnoj zaštiti, imaju pravo na dodatak na tuđu negu i pomoć. Deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom novim zakonskim rešenjem ostvarivaće pravo na uvećan dečiji dodatak za 50%. Roditelji dece sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom imaju pravo na naknadu zarade najduže do pete godine života deteta radi nege deteta.

Sve ustanove za smeštaj korisnika dužne su da se pridržavaju odredaba Pravilnika o zabranjenim postupanjima zaposlenih u socijalnoj zaštiti, i imaju obavezu da Ministarstvo odmah i neodložno obaveste o svim okolnostima ugrožavanja zdravlja ili bezbednosti korisnika na smeštaju.

Znatan broj korisnika u ustanovama za odrasle sud je lišio poslovne sposobnosti, čime su onemogućeni da donose odluke bitne za njihovo zdravlje i život. U sistemu socijalne zaštite počele su da se primenjuju skale funkcionalne procene koje se odnose na procenu funkcionalnosti korisnika i stepena podrške koji im je potreban, što će otvoriti mogućnost da se pred sudom pokrenu postupci za vraćanje oduzete poslovne sposobnosti, u nekim delovima ili u celini.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja je posvećeno postupku deinstitucionalizacije koji je u toku. Za to vreme Ministarstvo se stara da život onih koji borave u ustanovama socijalne zaštite bude što kvalitetniji i dostojanstveniji, kao i da se poveća kvalitet i broj usluga u zajednici.

Izvor: www.minrzs.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]