Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Siromaštvo zaposlenih u Evropi: studija o nacionalnim politikama

Objavljeno 04.06.2019.

siromaštvo - ilustracijaNovi Objedinjeni izveštaj Evropske mreže za socijalnu politiku (ESPN) daje nekoliko preporuka i poziva na sprovođenje delotvornijih mera politike na evropskom i nacionalnom nivou za borbu protiv siromaštva zaposlenih.

Zapošljavanje građana i građanki na kvalitetnijim poslovima predstavlja ključ za ostvarivanje ambicije Evropske unije da omogući rast i izjednačavanje životnih standarda svih država članica EU. Kreatori javne politike i zainteresovani akteri vide prevenciju siromaštva zaposlenih kao deo opšteg cilja smanjenja siromaštva u EU.

Ipak, iako se rad generalno smatra najboljim načinom za sprečavanje siromaštva, to nije slučaj kod značajnog broja radnika i radnica u Evropi. Naime, 2017. godine je 9,4% ukupnog broja zaposlenih u EU-28 živelo u domaćinstvima u riziku od siromaštva, što iznosi alarmantnih 20,5 miliona ljudi.

Na osnovu detaljnih nacionalnih izveštaja koje je pripremilo 35 nacionalnih timova Evropske mreže za socijalnu politiku, kao i analize pokazatelja siromaštva zaposlenih u EU, u ovom Objedinjenom izveštaju Evropske mreže za socijalnu politiku predstavljeno je pet glavnih zaključaka:

  • Siromašni zaposleni čine značajan udeo u ukupnoj populaciji zaposlenih i njihov broj nastavlja da raste u mnogim evropskim zemljama, što dovodi do polarizacije unutar EU.
  • U određenim kategorijama stanovništva (uglavnom mladi, niskoobrazovani, nestandardni radnici/e, siromašna domaćinstva sa decom i samohranim roditeljima, radnici/e i domaćinstva sa niskim intenzitetom rada) siromaštvo zaposlenih je značajno veće i u nekim slučajevima beleži veliki rast poslednjih godina.
  • Države obično kombinuju različite mere (poput utvrđivanja minimalnih prihoda, minimalne zarade, naknade zarada ili dodatka na zarade, mera aktivne politike zapošljavanja, borbe protiv segmentacije tržišta rada, porodičnih naknada i naknada po osnovu rada) koje neposredno utiču na siromaštvo zaposlenih. Međutim, borba protiv siromaštva zaposlenih najčešće nije konkretno formulisana kao cilj javne politike. Pored toga, jedan broj drugih javnih politika i mera (poput čuvanja dece, stanovanja i zdravstvene zaštite), koje mogu imati samo posredan uticaj na siromaštvo zaposlenih, jednako je važan za rešavanje ovog kompleksnog problema.
  • Iako pitanje siromaštva zaposlenih nije detaljno obuhvaćeno političkim diskursom i delovanjem, većina zemalja je u periodu od 2015. do 2018. godine ubrzala reforme politike u ovoj oblasti.
  • Usaglašeni pokazatelji siromaštva zaposlenih u EU predstavljaju dobru polaznu osnovu za razumevanje i praćenje siromaštva zaposlenih, ali bi na internet stranici Eurostata trebalo omogućiti razvrstavanje pokazatelja po još nekim dodatnim parametrima.

Objedinjeni izveštaj daje nekoliko preporuka i poziva na sprovođenje delotvornijih mera politike na evropskom i nacionalnom nivou za borbu protiv siromaštva zaposlenih.

Kliknite da preuzmete publikaciju „Siromaštvo zaposlenih u Evropi: studija o nacionalnim politikama” (.pdf).

Izvor: ec.europa.eu

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]