Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Više socijalne pravde za delotvorniji ekonomski oporavak Evropske unije – podstrek za socijalnu dimenziju evropskih integracija

Objavljeno 03.02.2017.

bojana_ruzic_suPiše: Bojana Ružić, koordinatorka za evropske integracije i međunarodnu saradnju, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije

Da li je potrebno da Evropska unija i dalje brine samo o ekonomskom rastu i konkurentnosti kada se radi o kreiranju poslova unutar zajednice? Da li države članice u periodu oporavka od krize uspevaju same da rešavaju socijalna pitanja? Treba li EU da odgovori na probleme sa kojima se njeni građani i građanke suočavaju svakodnevno, na poslu i u privatnom životu?

Krajem 2015. godine sa dolaskom Žan Klod Junkera na čelo Evropske komisije započela je velika debata o ovim pitanjima i stvaranju takozvanog Evropskog stuba socijalnih prava. On bi trebalo da se zasniva na socijalnim tekovinama EU i da ih dopunjava kako bi se pomoću njega usmeravale politike u brojnim oblastima važnim za dobro funkcionisanje i pravednost tržišta rada i sistema socijalne pomoći u državama članicama. Nakon konsultacija koje su zaključene poslednjeg dana 2016. godine, kao i rezolucije koja je u Evropskom parlamentu usvojena 19. januara 2017. godine, ulazi se u finalnu fazu ovog procesa. U Briselu su 23. januara 2017. godine okupljeni ključni donosioci odluka na nivou Evropske unije i pojedinačnih država, kao i predstavnici sindikata, udruženja poslodavaca i nevladinih organizacija koji su u proces uključene od samog početka. Glavne teme konferencije, kao rezultat  višemesečnih konsultacija sa svim navedenim akterima, bile su pravični uslovi za život i rad, veće i bolje šanse za mlade, kvalitetnije zapošljavanje i veća socijalna sigurnost, ciljana socijalna podrška kao garancija da niko ne bude izostavljen. Ovom prilikom poslata je jedinstvena poruka da evropska ekonomska politika mora ići ruku pod ruku sa socijalnim napretkom. Predlog Evropske komisije o daljoj instrumentalizaciji Evropskog stuba socijalnih prava očekuje se u martu ove godine. U ovoj fazi on će biti obaveza samo zemalja Evrozone, ali će u njega moći da se uključe i druge EU države.

Program reformi politike zapošljavanja i socijalne politike u procesu pristupanja Evropskoj uniji  (ESRP) Vlada Republike Srbije usvojila je u maju 2016. godine, a nastao je kroz više krugova konsultacija sa relevantnim akterima čiji su komentari i sugestije usvojeni. I sama Evropska komisija je u više navrata izrazila pohvale u vezi sa ovim dokumentom. Radna grupa Vlade RS za njegovu primenu i praćenje otpočeće svoje aktivnosti tokom februara, i to u vreme definisanja Evropskog stuba socijalnih prava, čime se ESRP više nego ikada aktuelizuje.

Srbija je već prepoznala izazove koji se tiču tržišta rada, usklađenosti znanja i veština koje se stiču obrazovanjem sa društvenim i ekonomskim potrebama, siromaštva, dečje i socijalne zaštite. Povećanje stope zaposlenosti, veće učešće žena u programima samozapošljavanja, analiza troškova Vlade za zapošljavanje mladih, povećanje broja usluga socijalne zaštite samo su neki od pomaka u skladu sa ciljevima Programa u proteklom periodu. Ipak, na dužoj listi nalaze se mere poput usvajanje Zakona o socijalnom preduzetništvu, unapređenje sistema osiguranja kvaliteta obrazovanja na svim nivoima, povećanje nivoa obrazovanja osetljivih grupa, poboljšanja sistema saradnje između centara za socijalni rad i drugih organa radi bolje zaštite korisnika ili poboljšanja pristupačnosti javnih objekata, čije sprovođenje tek predstoji.

Program reformi politike zapošljavanja i socijalne politike objedinjuje pravce i programe Vlade Srbije, pojedinačnih ministarstava i institucija, a njihovom sprovođenju i boljem fokusu mogu doprineti i civilni i poslovni sektor, te Program predstavlja ključnu platformu na putu Srbije ka EU kada su oblasti koje pokriva u pitanju. Kada se ovaj dokument i operativno uskladi sa drugim strateškim dokumentima – posebno Programom ekonomskih reformi i IPA strateškim dokumentom, Srbija će biti spremna da upliva u evropske tokove socijalne politike i politike zapošljavanja i bude više nego ravnopravan učesnik u Evropskom stubu socijalnih prava.

(Tekst je izvorno objavljen kao Uvodnik 41. Biltena o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva.)

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]