Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Aktivne zajednice: solidarni odgovor na COVID-19

Objavljeno 13.04.2020.

Aktivne zajednice - solidarni odgovor na COVID-19Usled globalne pandemije COVID-19 i njenog uticaja na svakodnevni život, Trag fondacija je prepoznala negativne efekte na zajednice širom Srbije, posebno kod najranjivijeg stanovništva. Fondacija ovim programom želi da pruži podršku udruženim i solidarnim građanima/kama da u okviru mogućnosti i sopstvenih kapaciteta, vodeći računa o sigurnosti i zdravlju svih u zajednici, sprovode akcije koje bi smanjile dalje širenje virusa i olakšale boravak sugrađanima/kama u samoizolaciji, solidarno utiču na smanjenje stigme i podršku najranjivijima i pokreću akcije fokusirane na oporavak i otpornost zajednica od ekonomskih i drugih društvenih posledica pandemije.

Kako Trag fondacija već duži niz godina ulaže u jačanje kapaciteta ženskih organizacija i ženskog pokreta za ostvarivanje ženskih prava i borbu protiv nasilja prema ženama, prepoznaje da krizna situacija disproporcionalno utiče na žene. Žene čine većinu aktivne radne snage u direktnoj nezi i podršci u trenutnoj situaciji kao većinski zaposlene na poslovima trgovine, zdravstvu, sektoru brige i ličnih usluga i slično. Sa druge strane, uslovi vanrednog stanja i samoizolacija uvećavaju rizik za porast porodičnog i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja. Iz ovih razloga, poseban fokus ovog programa biće usmeren na podršku ženama u navedenim okvirima.

Donacije su namenjene inicijativama koje pomažu zajednicama da prate preporuke prevencije u cilju očuvanja javnog zdravlja i utiču na smanjenje štete izazvane epidemijom. Prioritet će biti dat inicijativama koje pomažu posebno ranjivim grupama kao što su: stara lica (65+), žene i deca žrtve porodičnog nasilja, seosko stanovništvo, osobe sa invaliditetom, romska populacija, jednoroditeljske porodice, socijalno ugrožene grupe i slično.

Konkursnu dokumentaciju možete preuzeti sa sledećeg LINKA.

Oblasti podrške

Mere prevencije: sve mere koje utiču na smanjenje posledica epidemije i urgentnog stanja u zemlji. Pod tim se podrazumeva ispunjenje svakodnevnih praktičnih potreba, dostupnost mera zaštite, podela opreme kao što su maske, rukavice, sredstva za dezinfekciju.

Edukacija i informisanje: sprovođenje kampanja u cilju jasnog, objektivnog i pravovremenog informisanja stanovništva o dostupnosti usluga i njihovim pravima, naročito za zajednice koje nemaju pristup internetu.

Psihološka podrška i podrška očuvanju mentalnog zdravlja u uslovima vanrednog stanja.

Dostupnost socijalnih usluga: aktivnosti i mere kojima će se prilagoditi pružanje postojećih usluga u uslovima pandemije – dnevnih usluga, podrške za samostalni život, savetodavno-terapijskih i socijalno-edukativnih usluga, kao i podrška i savetovanje o ostvarivanju prava na te usluge. Podrška je namenjena jačanju kapaciteta pružalaca usluga da odgovore na potrebe za podrškom izvan uobičajenog načina rada, a kako bi se sprovele mere socijalne distance, izolacije, kao i odgovorilo na izazove koje te mere nose.

Urgentno zastupanje i pristup pravdi: mobilizacija građana i građanki i kampanje za zaštitu prava građana/ki u slučaju izmene pravila i propisa u uslovima vanrednog stanja. Ova oblast podrške odnosi se i na pravnu pomoć i savetovanje u kolektivnim naporima da se očuvaju radna i ljudska prava.

Tehnološka rešenja za prilagođavanje uslovima samoizolacije: onlajn platforme koje mogu olakšavati rad od kuće i učenje, obezbeđuju besplatne kulturne i umetničke sadržaje, platforme za distanciranu socijalizaciju i slično.

Ko može da se prijavi

Poziv je otvoren za udruženja građana i lokalne fondacije sa teritorije Republike Srbije, koji se mogu prijaviti pojedinačno ili u partnerstvu, u okviru jedne ili više oblasti podrške. Neformalne grupe mogu se prijaviti isključivo u partnerstvu sa registrovanim udruženjem i ne mogu biti nosioci projekta.

Za podršku u oblastima mera prevencije i dostupnost socijalnih usluga mogu se javiti isključivo udruženja koja deluju u lokalnim zajednicama na koje se odnosi podrška. Za podršku u oblastima: psihološka podrška, informisanje i edukacija i tehnološke inovacije mogu se javiti udruženja bez obzira u kojoj lokalnoj zajednici deluju.

Iznos donacije

Visina donacije kreće se u rasponu od 150.000 dinara za inicijative koje se odnose na mere prevencije, kampanje informisanja i slično, do najviše 500.000 dinara za podršku pružaocima usluga iz oblasti socijalne zaštite.

Način prijavljivanja

Poziv za prijavu projekata je stalno otvoren, a na svakih 15 dana će se praviti presek prijava i sprovoditi proces odlučivanja o dodeli donacija.

Prvi rok za prijavu je 21. april 2020. godine.

Prijavni formular možete popuniti OVDE, a obrazac za budžet preuzmite OVDE.

Više informacija o propozicijama konkursa potražite na tragfondacija.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]