Piše: Ivana Kovačević (Blog o socijalnom uključivanju)
Od davnina život čoveka nezamisliv je bez životinja u svom najbližem okruženju. Pored svih koristi koje čovek ima od životinja, jedna od najznačajnijih je uticaj na čovekovo ždravlje. Životinje oplemenjuju, smiruju i leče. Posebno mesto u narodnim predanjima, legendama, delima usmene i pisane književnosti i istorijskim spisima iz najstarijih vremena pripada konjima, gracioznim i plemenitim životinjama koje svojom pojavom plene i zadivljuju. Junacima narodnih dela konj je neizostavan u borbama, na megdanima, za hvalu i ponos. Konji u narodnim pesmama i bajkama često imaju fantastične osobine, plameni dah, fantastičnu brzinu, krila itd. Inače, pored toga što služe kao prevozno sredstvo, za trke i rekreaciju, oni imaju blagotvorno dejstvo na čovekovo zdravlje.
Zabeleženo je u Grčkoj i dokumentovano 600. godine pre nove ere u Orbsis dokumentima da su se konji koristili ne samo kao prevozno sredstvo, već i kao način za poboljšanje zdravlja i dobrobiti osoba s poteškoćama u razvoju i za ozdravljenje bolesnih ljudi. U Francuskoj je 1875. godine objavljena prva studija o jahanju kao terapijskoj metodi i zaključeno je da je jahanje korisno u lečenju nekih vrsta neuroloških poremećaja, za poboljšanje držanja, ravnoteže i kretanja, kao i za poboljšanje psihološkog stanja. Krajem 19. veka Engleska priznaje jahanje za osobe s invaliditetom kao koristan oblik terapije i tokom Prvog svetskog rata od strane države omogućena je terapija jahanjem u bolnici za ranjene vojnike u Oksfordu. U Skandinaviji je 1946. godine uvedena terapija jahanjem nakon dve razorne epidemije dečije paralize. Do 1950. godine britanski fizioterapeuti su istraživali mogućnosti jahanja kao terapije za sve vrste hendikepa i 1957. godine Englezi su prvi put predstavili program terapijskog jahanja za decu i odrasle sa poremećajima kretanja. Lečenje hipoterapijom priznato je i u Norveškoj, Nemačkoj, Austriji, Sloveniji itd. Srbija dobija prvog hipoterapeuta i desetak terapeuta za aktivnosti i terapije uz pomoć konja 2013. godine.
Jelena Arsović, defektolog po struci i član Udruženja za aktivnosti i terapije uz pomoć konja “Guliver”, ističe značaj hipoterapije i ono što je zajedničko svim aktivnostima u okviru terapija uz pomoć konja. U osnovi svih metoda ističe prijatan doživljaj za učesnike i pozitivan uticaj na motorne i psihosocijalne funkcije. Kroz terapijsko jahanje gradi se novi odnos u životu jahača sa drugim živim bićem – konjem. Jelena je odgovorila na nekoliko važnih pitanja koja definišu i približavaju hipoterapiju i druge vidove terapija uz pomoć konja.
Zbog čega baš konj?
- Konj je životinja koju odlikuje specifičan vid kretanja (trodimenzionalno kretanje). On se kreće napred, nazad i u stranu. Zahvaljujući tome, na jahača se prenose impulsi (od 90 do 110) koji stimulativno deluju na sva čula u organizmu.
- Trodimenzionalno kretanje konja, njegova energija i toplota direktno utiču na stimulaciju funkcija malog mozga, centra za ravnotežu i mobilisanje karličnih i vratnih mišića.
- Uspostavlja se kontrola glava-telo i aktiviraju se mišići šake koji pod uticajem nervnih impulsa stimulišu govorne zone u mozgu i pospešuju sveukupni intelektualni i emocionalni razvoj.
Koje su koristi hipoterapije?
Domen motorike:
- adekvatna postura/držanje tela,
- uspostavljanje balansa i pokretljivosti,
- olakšavanje vršenja prirodnog pokreta,
- poboljšanje respiratorne i motorne kontrole govora.
Psihosocijalni domen:
- uspostavljanje samokontrole i samopoštovanja,
- jačanje unutrašnjeg lokusa (kontrole i motivacije),
- kontrola afekata i ponašanja,
- proširivanje raspona pažnje, koncentracije,
- razvijenija svest o prostoru,
- razvijanje sposobnosti slušanja, motivisanosti za učenje i verbalnih sposobnosti.
Udruženje za aktivnosti i terapije uz pomoć konja “Guliver” radi sa decom sa autizmom i drugim pervazivnim razvojnim poremećajima. Dobrobit terapije pomoću konja u radu sa decom sa autizomom su: fizičke prednosti jahanja, senzorni benefiti, podsticaj razvoja kognitivnih i jezičkih veština, socijalni i emocionalni uticaj konja/jahanja na dete sa autizmom. Metod sam po sebi ne može razrešiti sve probleme, ali se koristi kao deo sveobuhvatnog tretmana sa decom sa različitim smetnjama u razvoju. U hipoterapiji i drugim terapijama uz pomoć konja učestvuje terapijski tim u čijem su sastavu, pored deteta, konj, vodič konja, strukovni fizioterapeut-hipoterapeut, defektolog-oligofrenolog i asistent.
(…)
Tekst “Aktivnosti i terapije uz pomoć konja” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.
Napiši komentar