Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Beogradski Ignite – o socijalnom uključivanju iz perspektive građana i građanki

Objavljeno 24.12.2019.

42. Beogradski Ignite "Uključi se br. 7"Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU) je ove godine obeležio deset godina postojanja. Misija Tima, koji je osnovala Vlada Republike Srbije 2009. godine, utemeljena je na osnovama iz perioda rada Tima za implementaciju Strategije za smanjenje siromaštva u Srbiji, uspostavljenog 2004. godine. Nakon isteka Strategije, Tim za sprovođenje Strategije proširio je fokus svog rada i na oblast socijalnog uključivanja i postao Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva. SIPRU nastoji da unapredi položaj osetljivih grupa u različitim oblastima – socijalna zaštita i zdravlje, obrazovanje, ekonomski razvoj i zapošljavanje – pri čemu su EU integracije i perspektiva osetljivih grupa i ljudskih prava horizontalne teme koje prožimaju sve inicijative Tima.

U proteklih deset godina, SIPRU je ulagao napore u unapređivanje dostupnosti i kvaliteta podataka o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva, usmeravanje kreiranja javnih politika, jačanje međusektorske saradnje i održavanje dijaloga, unapređenje i inoviranje prakse u cilju stvaranja inkluzivnijeg i pravednijeg društva, u skladu sa procesom evropskih integracija i ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija.

Proces socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva podrazumeva saradnju različitih institucija i organizacija, pri čemu je važno osigurati da pripadnici i pripadnice osetljivih grupa budu uključeni u sve aspekte ovog procesa. Kako bi afirmisao socijalno uključivanje i omogućio da se uvaži glas onih o čijim životima se odlučuje kreiranjem različitih politika, SIPRU je tokom godina uspostavio i održavao različite mehanizme participacije pripadnika/ca osetljivih grupa. Tokom prethodne decenije, SIPRU je organizovao mnogobrojne konsultativne sastanke sa predstavnicima/ama nevladinog sektora, različitih institucija i organizacija i samih zajednica, kako bi doprineo participativnosti procesa pripreme različitih dokumenata javne politike. Kako bi omogućio da se čuju različiti stavovi, perspektive i iskustva građana i građanki u vezi sa temama koje se tiču socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva, SIPRU je uspostavio Blog o socijalnom uključivanju, uspešne priče, bilten o socijalnom uključivanju i Beogradski Ignite posvećen socijalnom uključivanju.

SIPRU od 2014. godine u saradnji sa Udruženjem građana Srbija u pokretu organizuje Beogradski Ignite o socijalnom uključivanju, sa idejom da zajednica, kao i donosioci odluka čuju lična iskustva i priče o socijalnom uključivanju. Do sada je preko 800 posetilaca/teljki imalo priliku da u formatu petominutnih prezentacija, po ugledu na Ignite koji se održava širom sveta, čuje priče o inkluzivnom obrazovanju, aktivizmu i preduzetništvu mladih, aktivnom starenju, prevazilaženju teškoća sa kojima se suočavaju osobe s invaliditetom, deca sa smetnjama u razvoju, samohrani roditelji, Romi i Romkinje, LGBTI osobe, bivši osuđenici i osuđenice, migranti i migrantkinje i mnogi drugi naši sugrađani i sugrađanke.

Na ovogodišnjim Ignite-u, održanom 11. decembra, kojim je SIPRU obeležio desetogodišnjicu rada, prezenteri i prezenterke su upoznali posetioce/teljke sa time kako izgleda svakodnevica trans osobe u Srbiji i svet iz ugla osobe sa autizmom ili invaliditetom, sa problemima osoba sa HIV-om u Srbiji, mladih Romkinja koje se bore za bolji status svoje zajednice, društvenim isključivanjem osoba koje odsluže zatvorsku kaznu, sa značajem sistema psihosocijalne pomoći mladima koji su lečeni od raka, ili imaju probleme sa mentalnim zdravljem, mogućnostima za ekonomsko osnaživanje žena koje su bile korisnice sigurnih kuća i konceptom kolektivnog stanovanja za stare koji uključuje decu i mlade.

Članovi i članice Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije zahvaljuju svim saradnicima i saradnicama na zajedničkom radu na stvaranju solidarnijeg, ravnopravnijeg i pravednijeg društva uz poziv da i ubuduće nastavimo saradnju u pravcu daljeg unapređenja kvaliteta života svih građana i građanki.

(Tekst je izvorno objavljen kao Uvodnik 60. Biltena o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva.)

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]