Razgovori o izmenama Zakona o radu koji su vođeni između predstavnika vlasti, sindikata i poslodavaca 9. i 10. jula nisu doneli rezultate, a sindikati su saopštili da se povlače iz pregovora o tom zakonu. Kamen spoticanja predstavlja pitanje proširenog dejstva kolektivnog ugovora, a sindikati smatraju i da plate ne treba da budu predmet razgovora o izmenama Zakona o radu. Ministar rada Srbije Aleksandar Vulin najavio je 9. jula da će izmene biti usvojene do kraja jula, dok su reprezentativni sindikati upozorili da će organizovati proteste ako ne bude dogovora o tom zakonu.
Iako su nade polagane da će rešenje biti pronađeno na sastanku predstavnika sindikata i poslodavaca sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem 9. jula, razgovori o izmenama zakona nastavljeni su 10. jula kroz Radnu grupu za izmene Zakona o radu. Međutim, do napretka nije došlo ni na sednici Radne grupe i reprezentativni sindikati su 10. jula saopštili da izlaze iz pregovora o izmenama Zakona o radu i da će verovatno doneti odluku o protestima.
Sekretar Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajović rekao je za Betu da su reprezentativni sindikati izašli iz tih pregovora. On je rekao da su predstavnici SSSS i Ujedninjenih granskih sindikata (UGS) “Nezavisnost” napustili sednicu Radne grupe jer nisu mogli da prihvate nove ponude Ministarstva rada.
Prema rečima Mihajlovića, za sindikate je neprihvatljivo rešenje koje je ponuđeno u vezi sa proširenim dejstvom koletivog ugovora, kao i to što je Ministarstvo rada ostalo pri stavu da se plate smanjuju, iako sindikati insistiraju da plate nisu predmet razgovora o izmenama Zakona o radu.
Predsednik UGS “Nezavisnost” Branislav Čanak rekao je agenciji Beta da je “skoro izvesno” da će narednih dana biti doneta odluka o organizovanju protesta radnika zbog neprihvatljivih izmena Zakona o radu.
UGS “Nezavisnost” i Savez samostalnih sindikata Srbije najavili su 9. jula da su spremni za proteste ukoliko ne dođe do dogovora o izmenama Zakona o radu, kao i da će ukoliko on bude usvojen raditi na “rušenju” tog zakona. “Mi možemo da odemo i u Strazbur (u Evropski sud za ljudska prava) da ga srušimo. Pokrenućemo i kamapnju za prevremene izbore i izaći na ulice”, kazao je Čanak 9. jula.
Vulin: Na usvajanje se neće dugo čekati
Ministar rada Srbije Aleksandar Vulin je 10. jula, na pitanje do kada će se čekati da se poslodavci i sindikati dogovore, rekao novinarima u pauzi okruglog stola o tom zakonu u Palati Srbije da se neće čekati dugo, i da će Zakon o radu uskoro biti usvojen.
On je dan ranije najavio da će izmene Zakona o radu ući 15. jula u skupštinsku proceduru i da će biti usvojene do kraja jula.
Zakon treba da omogući lakše i zapošljavanje i otpušanje i fekslibilniju organizaciju radnog vremena, dok sindikati smatraju da predložena rešenja ugrožavaju prava zaposlenih i idu u prilog poslodavcima. Sindikati su tražili i da se održi javna rasprava o izmenama tog zakona, a jedno od spornih pitanja je bio i minuli rad, odnosno da li će se on obračunavati prema stažu kod poslednjeg poslodavca ili kod svih.
Državni sekretar Ministarstva rada Zoran Lazićje rekao 9. jula da predložene novine u zakonu predviđaju da rad na određeno vreme bude ograničen na najduže dve godine, da se uvede pripravnost i rad po pozivu, da se nedeljni odmor sa 24 produži na 36 časova, odmor između dva radna dana poveć sa 10 na 11 časova, a godišnji odmor da se koristi već nakon mesec dana.
On je rekao i da je iz zakona izbrisana odredba da polodavac može da isplati naknadu za neiskorišćeni godišnji odmor i da su zaštićene i osobe sa invaliditetom, jer je poslodavac ukoliko želi da im da otkaz, obavezan da im nađe drugo radno mesto, a ukoliko ga nema mora da im isplati otpremninu.
Lazić je kazao i da su otkazni razlozi bolje definisani, kao i da za neisplaćene zarade zaposleni sa izvršnom ispravom može da se obrati izvršnom sudu, dodajući da je do sada zaposleni morao da prođe parnični postupak, ali da je sada to ukinuto.
Zajedno sa predlogom izmena Zakona o radu trebalo bi da sredinom jula na usvajanje Skupštini bude dostavljene i izmene i dopune Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju (PIO) za koje, takođe, neće biti održana javna rasprava.
Ministarstvo rada objavilo je 8. jula predlog izmena Zakona o PIO kojima je predviđeno da se postepeno povećava starosna granica za odlažak žena u penziju, sa sadašnjih 60 na 65 godina. Prema tom predlogu žene bi od 2023. godine u penziju odlazile sa 65 godina, što je sada uslov i za starosnu penziju za muškarce.
Izmene zakona o PIO podrazumevaju i uvođenje kaznenih poena za prevremeno penzionisanje, odnosno umanjenje penzija, a sindikati upozoravaju da je trebalo uvesti neke mere koje će obezbediti sigurnost radnicima da im poslodavac uplaćuje radni staž.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar