Evropska unija je donela smernice za sprovođenje Stogodišnje deklaracije Međunarodne organizacije rada (MOR) o budućnosti rada u državama članicama EU, kojima se promoviše pristup radu sa fokusom na čoveku.
Evropski savet je 24. oktobra 2019. godine doneo zaključke o sprovođenju Stogodišnje deklaracije MOR-a o budućnosti rada, kojima promoviše pristup budućnosti rada sa fokusom na čoveku. To je nastavak aktivne uloge koju je EU imala u promovisanju usvajanja zaključaka na Međunarodnoj konferenciji o radu.
Zaključcima se države članice EU ohrabruju da nastave napore ka potvrđivanju i uspešnom sprovođenju konvencija MOR-a, kao i da pojačaju promovisanje Ciljeva održivog razvoja koji se odnose na pristojne uslove rada. S tim u vezi, EU podržava napore za formalno priznavanje bezbednih i zdravih uslova rada kao osnovnih prava na radu.
Veliki broj tema obuhvaćenih zaključcima Saveta podudara se sa tematikom Evropskog stuba socijalnih prava, poput sledećih:
- unapređenje uslova rada i socijalne zaštite
- minimalna zarada
- celoživotno učenje i podrška tokom prelaznih perioda
- jednake mogućnosti
- ravnoteža između profesionalnog i privatnog života
- solidarnost i
- ekonomija nege i brige
Zaključci se, takođe, bave koracima koje EU treba da preduzme ka rešavanju izazova za pristojne uslove rada u novim oblicima radnog angažovanja i novim poslovnim modelima, kao i jačanju institucija rada.
Kao što je rekla Marijana Tisen, evropska komesarka za zapošljavanje, socijalna pitanja i mobilnost radne snage: „Deklaracija i Zaključci Saveta definisali su pristup budućnosti rada sa fokusom na čoveku, koji predstavlja osnovu za održivi razvoj u Evropi i svetu… Tako da nam predstoji veliki posao, kako na nacionalnom tako i na evropskom nivou.“
Kontekst
Ove godine se obeležava stogodišnjica postojanja Međunarodne organizacije rada (MOR), koja je osnovana 1919. godine sa zadatkom promovisanja socijalne pravde, a zatim i kao prva agencija Ujedinjenih nacija.
Stogodišnja deklaracija MOR-a o budućnosti rada daje smernice za pristup budućnosti rada sa fokusom na čoveku, kao i za međunarodne inicijative i saradnju. Cilj smernica je:
- promovisanje pravednog prelaska ka ekološki održivoj budućnosti rada
- promovisanje sticanja veština i pružanje podrške prilikom promene posla tokom celog radnog veka ljudi
- preduzimanje transformativnih koraka sa ciljem postizanja rodne ravnopravnosti na radu
- utvrđivanje bezbednih i zdravih uslova rada kao osnovnih prava
- obezbeđivanje univerzalnog pristupa socijalnoj zaštiti, adekvatnoj minimalnoj zaradi i drugim oblicima radne zaštite svim radnicima
Osim toga, Deklaracija podržava i doprinos socijalnog dijaloga socijalnoj pravdi, ulogu trgovinske i industrijske politike u promovisanju pristojnih uslova rada, kao i važnu ulogu MOR-a u obezbeđivanju veće koherentnosti politike kako bi budućnost rada bila više fokusirana na čoveka. Evropska unija i njene države članice imale su ključnu ulogu u pregovorima o Deklaraciji i pomogle su u postizanju konsenzusa o nekoliko pitanja.
Izvor: ec.europa.eu
Napiši komentar