Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Članstvo Srbije u EU podržava 57% građana

Objavljeno 02.12.2014.

eu_zastave - ilustracijaČlanstvo Srbije u EU podržava 57% građana dok 47% ispitanika ima generalno pozitivan stav prema EU, pokazaju rezultati ispitivanja javnog mnenja Srbije koje je agencija TNS Medium Galup predstavila 1. decembra u Beogradu. Nešto više od polovine ispitanika očekuje nove uslove u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji ali raste broj onih koji smatraju da neće biti novih uslova. Građani Srbije pristupanje EU u većini podržavaju iz ekonomskih razloga. Oni koji ne podržavaju članstvo, uglavnom su protiv u strahu od uslovljavanja i pritisaka, kao i od siromaštva ili gubljenja suvereniteta. Više od polovine anketiranih smatra da će Srbija ući u EU u narednih šest do deset godina.

Komentarišući rezultate istraživanja koje je sprovedeno za potrebe Delegacije EU u Srbiji, izvršna direktorka TNS Medium Galup Slađana Brakus kazala je da postoji stabilna većina u Srbiji koja podržava članstvo u EU.

“Istraživanja na ovu temu sprovodimo od 2010. godine a rezultati ispitivanja sprovedenog u septembru ove godine pokazuju da raste trend pozitivnih stavova prema EU u odnosu na prethodne godine. Pozitivniji stav imaju mlađi i obrazovaniji građani”, kazala je Brakus na konferenciji za novinare.

Ona je kazala da bi 53% građana glasalo za pristupanje Srbije EU ako bi referendum na tu temu bio održan danas.

“Protiv pristupanja bi glasalo 28% ispitanika a ukupno bi na referendum izašlo oko 70% građana”, rekla je Brakus.

Ispitivanje je pokazalo i da oko 50% građana očekuje da će Srbija postati članica EU u narednih šest do deset godina, dok 22% ispitanika smatra da se to nikada neće desiti.

“Iako 54% građana i dalje očekuje nove uslove u procesu pristupanja Srbije EU, raste broj onih koji smatraju da Unija neće postaviti nijedan novi uslov”, rekla je Brakus dodajući da građani najčešće navode priznavanje nezavisnosti Kosova kao ključni uslov koji Srbija treba da ispuni kako bi postala članica EU.

Ona je navela i da 58% građana Srbije podržava dijalog Beograda i Prištine, što je slično rezultatima prethodnog istraživanja.

Odgovarajući na pitanje koji strani partneri su pružili najveću pomoć Srbiji za saniranje posledica majskih poplava, oko 38% građana navelo je EU kao najvećeg donatora.

“Kada ispitujemo stavove građana o donatorima, tradicionalno najveći broj ispitanika spontano navodi Rusiju kao najvećeg donatora. Kad je reč o pomoći tokom i posle poplava, građani su pored EU i Rusije, naveli i Nemačku i Ujedinjene Arapske Emirate kao zemlje koje su nam pružile velike donacije”, kazala je Brakus.

Komentarišući rezultate istraživanja, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je da “ohrabruje” rast pozitivnog trenda opštih pogleda građana Srbije prema EU.

Upitan da li će Unija postaviti nove uslove pred Srbiju uoči otvaranja prvih poglavlja u pregovaračkom procesu, Devenport je kazao da nije “svestan” postojanja tih uslova.

“Evropska komisija je preporučila članicama Unije otvaranje poglavlja 32 u pregovaračkom procesu sa Srbijom a na članicama je da odluče da li će preporuku prihvatiti. Otvaranje pregovora bitno zavisi od implementacije Briselskog sporazuma, tu ima pomaka, ali ne i pune implementacije”, kazao je Devenport.

Istraživanje je pokazalo i da bi građani Srbije voleli da znaju više o efektima pridruživanja EU na ekonomsku situaciju i standard, što je istaklo 33% anketiranih, kao i kako žive građani u članicama EU (31%).

Istovremeno 28% anketiranih želi informacije o tome šta je Srbija pregovarala sa EU a 25% informacije o troškovima članstva koji se plaćaju iz državnog budžeta.

Ispitivanje javnog mnjenja o stavovima građana Srbije prema EU integraciji sprovedeno je na uzorku od 1.241 punoletnog ispitanika u periodu od 24. do 30. septembra 2014. godine.

Izvor: Beta, EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]