Ministarka bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović 23. jula je navela da podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da su deca i mladi u Srbiji izloženi većem riziku od siromaštva nego odraslo stanovništvo.
Đukić Dejanović je, na sednici Odbora za prava deteta Skupštine Srbije, istakla da je stopa rizika siromaštva u 2017. godini za decu iznosila 30,5 odsto, a za mlade 29,7 odsto, što je premašilo stopu za opštu populaciju, koja je bila 25,7 odsto.
Ona je rekla da su deca u Srbiji suočena sa sve manjim rizikom smrtnosti u najranijem periodu života i da je stopa smrtnosti dece do pet godina smanjena sa 18 smrtnih ishoda na 1.000 dece u 1990. godini na 5,8 u 2017. godini.
Međutim, deca romske populacije imaju manje šanse da prežive u ranom uzrastu, na šta ukazuje stopa smrtnosti od 14,4 na 1.000 dece u 2014. godini, upozorila je ministarka.
Prema njenim rečima, zdravstveni problemi, koji nalažu jači strateški odgovor, obuhvataju trend smanjenja vakcinacije dece i posledični rast prevalencije malih boginja.
Ministarka je ukazala na to da je između seoskih i gradskih sredina uočena razlika u razvoju dece u ranom uzrastu, pa tako obuhvat dece uzrasta od tri do pet godina predškolskim obrazovanjem u Srbiji iznosi 50 odsto, što znači da polovina dece propušta priliku da u potpunosti ostvari svoj razvojni potencijal.
Đukić Dejanović je podsetila na to da su u protekloj deceniji ostvarena značajna poboljšanja u pripremi dece za školu kroz pripremni predškolski program, pri čemu je taj procenat sa 87,2 u 2009. godini povećan na 98,2 odsto u 2017. godini.
Prema njenim rečima, dečaci i devojčice osnovnoškolskog uzrasta su u jednakoj meri uključeni u osnovno obrazovanje, dok među romskom decom 85 odsto završi osnovnu školu, a srednju školu tek svako peto romsko dete.
Ona je, govoreći o dečjem radu, navela podatak da je u 2014. godini 9,5 odsto dece starosti od pet do 17 godina bilo uključeno u neki od oblika rada, uz napomenu da je ova pojava uglavnom prisutna u seoskim područjima, gde deca pomažu roditeljima u poljoprivredi.
Ministarka je obavestila članove Odbora o tome da je, kao predsednica Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030. godine, predvodila delegaciju Srbije na četvorodnevnom ministarskom sastanku Političkog foruma na visokom nivou o održivom razvoju, koji je održan od 15. do 18. jula, u sedištu UN u Njujorku.
Đukić Dejanović je napomenula da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja završilo radnu verziju nacrta izmena i dopuna Porodičnog zakona, koje treba da doprinesu boljoj zaštiti prava dece u Srbiji i usaglašavanju ovog zakona sa Konvencijom o pravima deteta.
Prema njenim rečima, neke od izmena odnose se na zabranu maloletničkog braka i fizičkog kažnjavanja dece, kao i na regulisanje usvojenja i starateljstva.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar