Piše: Sanja Denić (Blog o socijalnom uključivanju)
Razvoj informacionog društva ima sve veći uticaj na svaki aspekt čovekovog života i informaciono-komunikacione tehnologije su neophodne u svakodnevnim aktivnostima. Ne sme se dozvoliti da bilo koja grupa bude isključena iz informacionog društva, što nameće zadatak inkluzije osoba sa smetnjama u razvoju u trenutni način informisanja i pristupanja informacijama. Ali, da li je potrebna digitalna inkluzija SAMO osoba sa smetnjama u razvoju?
Da bi digitalna inkluzija bila ostvarljiva neophodno je obezbediti:
- Prihvatanje informacionog društva – odnosno, neophodno je uvideti potrebe, prednosti, mogućnosti, koristi digitalnog životnog stila, prednosti korišćenja kompjutera i interneta, kao i mnoštva lako dostupnih informacija i znanja koje oni zajedno nude.
- Lak i slobodan pristupu kompjuteru i internetu,
- Digitalnu pismenost – pored pristupa tehnologiji, neophodno je razumevanje načina korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija i njihovog efikasnog korišćenja u aktivnostima svakodnevnog života, obrazovanju, zabavi, radu, komunikaciji.
Ova tri zahteva se ne mogu odvojiti jedan od drugog, oni se prožimaju jer, da bi se prihvatilo informaciono društvo neophodno je uočiti mogućnosti, prednosti, koristi informaciono-komunikacionih tehnologija, a uviđanje se omogućava digitalnom pismenošću. A digitalna pismenost je nemoguća bez lakog i slobodnog pistupa kompjuteru i internetu.
Cilj digitalne inkluzije osoba sa smetnjama u razvoju predstavlja prevazilaženje prepreka pristupa informacionim tehnologijama i njena masovna primena, odnosno omogućavanje da u blagodetima digitalnog doba uživaju svi članovi društva.
Ovako objašnjena digitalna inkluzija nameće sledeće pitanje:
Da li se digitalna inkluzija osoba sa smetnjama u razvoju može odvojiti od stvaranja informacionog, digitalno pismenog društva?
(…)
Napiši komentar