Krajem juna u Briselu je održano drugo izdanje Evropskog dana socijalne ekonomije, pod nazivom “Oblikovanje budućnosti Evrope”. Ovaj važan događaj je organizovao Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC), a prisustvovalo je preko 130 učesnika, predstavnika socijalne ekonomije, članova EESC-a, zvaničnika Evropske unije, članova poslaničkih grupa i visokih predstavnika država članica.
Članovi EESC-a dogovorili su se o jačanju ključne uloge socijalnih preduzeća i organizacija socijalne ekonomije u oblikovanju budućnosti Evrope. Oni su pozvali Evropsku komisiju da u svoj radni program za 2018. godinu uključi Evropski akcioni plan socijalne ekonomije. Martin Siecker je rekao: “Potreban nam je sveobuhvatni akcioni plan za socijalnu ekonomiju za period 2018-2020. Imali smo Start-up i Scale-up Inicijativu, ali želimo i treba nam više”.
Emmanuel Verni, potpredsednik Socijalne ekonomije Evrope (SEE), pohvalio je spremnost i napore Evropske komisije za jačanje socijalne ekonomije u Evropi, jasno precizirane u akcijama i strategijama za socijalnu ekonomiju i socijalna preduzeća: “Zasnovano na ovim aktivnostima, želimo da dodatno stvorimo globalni, ambiciozi i koherentni Evropski akcioni plan za socijalnu ekonomiju sa adekvatnim finansijskim sredstvima “. Pored toga, naglasio je da socijalna ekonomija oblikuje budućnost Evrope stvaranjem i očuvanjem kvalitetnih radnih mesta u svim ekonomskim sektorima, podsticanjem kolektivnog i demokratskog preduzetništva, osiguravanjem društvenog i profesionalnog uključivanja ugroženih pojedinaca i značajno doprinoseći postizanju ciljeva održivog razvoja širom sveta.
Nicolas Schmit, Ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu ekonomiju Luksemburga, istakao je da socijalna ekonomija ima veliki potencijal za odgovor na tri glavna izazova: klimatske promene, digitalnu revoluciju i društvene podele. On je najavio da će se 9. Akademija za socijalnu ekonomiju održati od 25. do 29. septembra u Luksemburgu, sa fokusom na budućnost rada.
Jens Nilsson, član Evropskog parlamenta naglasio je potencijal saradnje između sve većeg broja država članica o socijalnoj ekonomiji i podsetio na nedavno usvojenu madridsku deklaraciju “Socijalna ekonomija, poslovni model za budućnost Evrope”. Nilsson se složio o neophodnosti uspostavljanja Evropskog akcionog plana za socijalnu ekonomiju u 2018. godini.
Predstavnik Evropske komisije za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo i mala i srednja preduzeća, istakao je da je socijalna ekonomija evropska priča o uspehu u koju bi Evropska unija, države članice i regionalne i lokalne vlasti trebalo da ulažu kako bi maksimalno povećale njen uticaj na održivi rast, stvaranje radnih mesta i socijalnu koheziju.
Tokom događaja predstavljena su četiri inspirativna preduzeća socijalne ekonomije i održane su tri participativne radionice o doprinosu socijalne ekonomije novim ekonomskim modelima, integraciji migranata i teritorijalnoj koheziji.
Izvor: www.socialeconomy.eu.org
Napiši komentar