Novi dokazi pokazuju da Erazmus+ studente čini uspešnijim u ličnom i profesionalnom životu i pomaže univerzitetima da postanu inovativniji, rezultati su dva nezavisna istraživanja koja je objavila Evropska komisija.
Velike studije, zasnovane na informacijama prikupljenim od skoro 77.000 studenata/kinja i predavača/ica, kao i preko 500 organizacija, mere i analiziraju uticaj programa Erazmus+ na njegove glavne korisnike i korisnice. Rezultati pokazuju kako program EU pomaže pripremiti mlade Evropljane/ke za novu digitalnu eru i pomoći im da napreduju u budućim karijerama. Erazmus+ takođe povećava inovacioni kapacitet univerziteta, njihov međunarodni angažman i sposobnost da odgovore na potrebe tržišta rada.
„Impresivno je videti kako Erazmus+ omogućava mladim ljudima da napreduju na modernom tržištu rada i u raznolikom društvu. Srećan sam što vidim da se Erazmus+ studenti osećaju spremnijim da prihvate nove izazove, da imaju bolje izglede za karijeru i da su svesniji prednosti koje EU donosi u njihov svakodnevni život. Istovremeno, univerziteti koji učestvuju u Erazmus+ ne samo da su više internacionalni, već su i bolje pozicionirani da odgovore na potrebe tržišta rada“, kaže evropski komesar za obrazovanje, kulturu, mlade i sport Tibor Navračič.
Ključni nalazi studija su:
- Erazmus+ pomaže studentima/kinjama da pronađu željenu karijeru i brže dobiju posao;
- Erazmus+ podstiče evropski osećaj pripadnosti;
- Erazmus+ podržava digitalnu transformaciju i socijalno uključivanje.
Drugi nalazi pokazuju da su bivši Erazmus + studenti i studentkinje zadovoljniji svojim poslom u odnosu na one koji nisu otišli u inostranstvo. Oni takođe imaju karijere koje su više vezane za poslove van državnih granica i gotovo su im dvostruko veće šanse za rad u inostranstvu. Erazmus+ takođe podržava preduzetništvo. Svaki četvrti projekat saradnje je doprineo preduzetničkom obrazovanju i ojačao preduzetništvo. Trećina projekata pomogla je da se stvore start-up biznisi.
Između 2014. i 2018. godine, više od 2 miliona studenata/kinja i zaposlenih u visokoškolskim ustanovama provelo je neki period učenja, obuke ili nastave u inostranstvu, kao deo programa Erazmus+. Tokom istog perioda, skoro hiljadu Erazmus+ strateških partnerstava među visokoškolskim ustanovama i 93 saveza znanja između univerziteta i preduzeća dobilo je sredstva EU, a više od 40% njih je obučavalo studente/kinje i nastavno osoblje za veštine koje se odnose na životnu sredinu i klimatske promene, energiju i resurse, digitalne veštine i preduzetništvo.
Kompletan tekst dve studije možete pročitati ovde i ovde.
Izvor: europa.rs
Napiši komentar