Evropska komisija je objavila konkurs za Erazmus+ projekte pod nazivom „Savezi za inovacije” za 2021. godinu, sa krajnjim rokom za prijavljivanje 7. septembra 2021. godine u 17 časova.
Savezi za inovacije imaju za cilj jačanje inovacija kroz saradnju i razmenu znanja između visokog obrazovanja, stručnog obrazovanja i obuka (početnog i kontinuiranog) i šireg socio-ekonomskog okruženja. Savezi takođe imaju za cilj i rešavanje neusklađenosti veština i potreba tržišta izradom novih nastavnih planova i programa visokog obrazovanja i stručnog obrazovanja. Da bi se podstakle inovacije, fokus će biti na digitalnim i zelenim veštinama.
Ciljevi Saveza za inovacije mogu se postići konkurisanjem za jedan ili oba Lota (organizacija može biti uključena u više Lotova):
Lot 1: Savezi za obrazovanje i preduzeća
Savezi za inovacije su partnerski, transnacionalni projekti koji okupljaju preduzeća i pružaoce usluga stručnog i visokog obrazovanja, koji dele zajedničke ciljeve i rade zajedno na podsticanju inovacija, novih veština i preduzetničkog razmišljanja, u okviru jednog ili nekoliko različitih ekonomskih sektora. Visina EU granta za projekat koji traje dve godine iznosi 1 milion EUR, dok za projekat od tri godine iznosi 1.5 miliona EUR.
Lot 2: Savezi za sektorsku saradnju u veštinama
Savezi za sektorsku saradnju u veštinama imaju za cilj uspostavljanje novih strateških pristupa i saradnje, koji se fokusiraju na rešenja vezana za razvoj veština u određenom ekonomskom sektoru ili u oblastima u kojima se sprovodi Pakt za veštine. Ovom vrstom projekata mora biti obuhvaćen jedan od 14 industrijskih ekosistema: turizam, transport, automobilska industrija, vazduhoplovstvo i odbrana, građevinska industrija, poljoprivredno-prehrambena industrija, intenzivne industrije sa niskom emisijom ugljenika, tekstilna industrija, kreativne i kulturne industrije, digitalne industrije, obnovljiva energija, elektronika, maloprodaja, socijalna i lokalna ekonomija i zdravstvo. Minimalni sastav konzorcijuma čine najmanje dvanaest organizacija iz osam različitih programskih zemalja. Ovi projekti traju četiri godine i visina EU granta iznosi 4 miliona EUR.
Bilo koja javna ili privatna organizacija iz programske* ili partnerske zemlje** može učestvovati u oba lota.
Kao podnosilac prijave, odnosno koordinator projekta, može biti bilo koja ustanova iz programske zemlje koja učestvuje na projektu. Prijave za Lot 1 i Lot 2 se podnose Izvršnoj agenciji za projekte u oblasti obrazovanja, kulture i medija (EACEA) elektronskim putem kroz propisani elektronski formular na platformi.
Krajnji rok za podnošenje projektnih predloga je 7. septembar 2021. godine do 17 časova po srednjoevropskom vremenu.
Pristupite dokumentima:
Detaljne informacije o oba lota možete naći na ovom linku. Prezentacije sa Info sesije koju je organizovala Evropska komisija možete naći na sajtu Izvršne agencije, a sva pitanja u vezi sa pravilima konkurisanja možete postaviti slanjem mejla na: EACEA-EPLUS-ALLIANCES@ec.europa.eu.
——-
*Programske zemlje su države članice Evropske unije, kao i Srbija, Norveška, Island, Lihtenštajn, Severna Makedonija i Turska.
**Partnerske zemlje su sve države sveta izuzev programskih zemalja.
Izvor: erasmusplus.rs
Napiši komentar