Evropska komisija pokrenula je prvu evropsku kampanju kojom se podstiče legalno zapošljavanje. Ona će se sprovoditi paralelno sa Evropskom platformom za borbu protiv rada na crno i aktivnostima Evropskog nadzornog tela za rad.
Cilj inicijative jeste podizanje svesti radnika i radnica, poslodavaca i kreatora javnih politika o tome da se rad na crno ne isplati, jer:
- uskraćuje radnicima/ama socijalnu zaštitu,
- nepovoljno utiče na konkurenciju između privrednika i
- nanosi ogromnu štetu javnim finansijama.
Novi specijalni Evrobarometar ilustruje veličinu problema: svaki deseti stanovnik Evrope kaže da je u proteklih godinu dana kupio robu ili usluge koje potencijalno potiču iz sfere sive ekonomije. Trećina Evropljana/ki poznaje nekoga ko radi na crno.
Kampanja za prevođenje rada na crno u legalne tokove pokrenuta je na društvenim mrežama (#EU4FairWork). U državama članicama EU 16. marta 2020. godine počinje nedelja promovisanja legalnog zapošljavanja, u okviru koje će se realizovati niz aktivnosti, poput:
- inspekcije u rizičnim sektorima;
- informativnih skupova;
- poseta srednjim školama, itd.
Komisija će, takođe, usvojiti izveštaj o aktivnostima Evropske platforme za borbu protiv rada na crno, koju čine relevantna tela iz svih država članica, kao i predstavnici socijalnih partnera iz različitih delatnosti na nivou EU.
Cilj ove mreže je da pruži pomoć članicama EU da uče jedne od drugih i intenziviraju prekograničnu saradnju. Platforma je uspostavljena 2016. godine i na putu je da postane deo Evropskog nadzornog tela za rad (European Labour Authority – ELA), što će joj omogućiti postizanje još boljih rezultata.
Kontekst
Za borbu protiv neprijavljenog rada prvenstveno su odgovorna nacionalna tela. Istovremeno, to je važan strateški cilj i Evropske strategije zapošljavanja, koji doprinosi pravičnijem evropskom tržištu rada i ostvarivanju Evropskog stuba socijalnih prava.
U narednom periodu, Evropsko nadzorno telo za rad će početi da koordinira aktivnosti saradnje na nivou EU.
Izvor: ec.europa.eu
Napiši komentar